Ställning efter rond 5

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Berg Emanuell SWE 2627 SK Team Viking 5.0 15.5 9.0
2 GM Brynell Stellan SWE 2555 Limhamns SK 5.0 14.5 8.5
3 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2663 Lunds ASK 4.5 18.0 12.0
4 GM Tikkanen Hans SWE 2636 Lunds ASK 4.5 17.0 10.5
5 Rotman Peter SWE 2197 Helsingborgs SS 4.5 11.5 7.5
6 GM Hector Jonny SWE 2630 Limhamns SK 4.0 18.0 10.0
IM Ziegler Ari SWE 2418 Örgryte SK 4.0 18.0 10.0
8 FM Frisk Kockum Anton SWE 2410 Örgryte SK 4.0 17.0 10.0
9 Lind Jan-Olov SWE 2238 Örebro SS 4.0 15.5 9.0
Lundstedt Peter SWE 2200 Växjö SK 4.0 15.5 9.0
11 Moren Björn SWE 2206 Linköpings ASS 4.0 15.0 8.5
12 FM Nilsson Sebastian SWE 2399 Lunds ASK 4.0 14.5 8.5
Mohammadi Amir SWE 2324 SA Mark 4.0 14.5 8.5
14 FM Näslund Mikael SWE 2241 Kristallens SK 4.0 14.0 8.5
15 Lindgren Philip SWE 2304 Limhamns SK 4.0 13.5 9.0
16 Rosell Tomas SWE 2200 Helsingborgs ASK 4.0 13.5 7.5
17 Wahlström Lennart SWE 2157 Varbergs SK 4.0 13.0 7.0
18 Ollén Martin SWE 1963 Limhamns SK 4.0 12.0 6.5
19 Johansson Linus SWE 2379 Limhamns SK 3.5 19.0 11.5
20 Arnelind Mikael SWE 2256 Örgryte SK 3.5 16.5 9.5
21 Brezinski Adam SWE 2170 Oves SK 3.5 15.5 8.5
22 Aira Johannes SWE 2070 SS Manhem 3.5 15.0 9.0
23 Gutzmann Tobias SWE 2076 Växjö SK 3.5 13.5 8.5
24 Nilsson Patrik SWE 2113 Helsingborgs ASK 3.5 12.5 7.5
25 Reid Gregor SWE 2171 Harplinge SS 3.5 10.5 6.5
26 Fransson Peter SWE 2312 Lidköpings SS 3.0 17.5 10.5
27 Östling Håkan SWE 2269 Rödeby SK 3.0 17.0 10.0
28 Råvik Andreas SWE 1921 Vaggeryds SK 3.0 16.5 10.0
29 Fransson Angelina SWE 2066 Växjö SK 3.0 16.0 11.0
30 Ask Josef SWE 2206 Västerviks ASK 3.0 15.5 9.0
Rydström Tom SWE 2171 Växjö SK 3.0 15.5 9.0
32 Madebrink Lars SWE 2271 SK Kamraterna 3.0 15.0 9.5
33 Lindborg Patrik SWE 2230 Hultsfreds SK 3.0 15.0 9.0
34 Lindh Fredrik SWE 2290 Kristallens SK 3.0 14.5 9.0
35 Lindhe Magnus SWE 2169 Halmstads SS 3.0 14.5 8.5
Nilsson Weine SWE 2199 Jönköping-Huskvarna 3.0 14.5 8.5
37 Lindahl Emil SWE 2154 Växjö SK 3.0 14.0 9.0
38 Larsson Dan SWE 2144 SS Manhem 3.0 13.5 8.5
39 Neretljak Nedzad SWE 2164 Växjö SK 3.0 13.5 8.0
Olofsson-Dolk Mattis SWE 2144 Växjö SK 3.0 13.5 8.0
41 Wiander Michael SWE 2198 Stockholms SS 3.0 13.5 7.5
Gummesson Anton SWE 2027 Örebro SS 3.0 13.5 7.5
43 Eriksson Kristian SWE 2087 Varbergs SK 3.0 13.0 8.0
44 Åström Lars SWE 2047 Limhamns SK 3.0 13.0 7.5
Sandström Anders SWE 2024 SK Mumien 3.0 13.0 7.5
46 Åberg Anton SWE 2403 SK Kamraterna 3.0 12.5 7.0
47 Bengtsson Jessica SWE 1945 SS Manhem 3.0 12.0 8.0
48 Svensson Leif SWE 2236 Borås Fristad SK 3.0 12.0 7.5
49 Bengtsson Tage SWE 2078 Majornas SK 3.0 12.0 7.0
50 Johansson Mikael SWE 2094 Allingsås sS 3.0 11.5 7.0
Svensson Mikael SWE 2089 Landskrona SK 3.0 11.5 7.0
Lindström Reine SWE 1993 SA Mark 3.0 11.5 7.0
Gromark Per-Olof SWE 1955 Örgryte SK 3.0 11.5 7.0
Cardilin Tim SWE 1844 Halmstad SS 3.0 11.5 7.0
55 Karlsson Robin SWE 1989 En Passant, Svedala 3.0 11.0 6.0
56 Jönsson Krister SWE 2133 Örebro SS 3.0 10.5 6.5
Elenius Erik SWE 2073 Västerviks ASK 3.0 10.5 6.5
58 Thiborg Jesper SWE 2059 Hässleholms SK 3.0 10.5 6.0
59 Kumar Rahul SWE 2252 Örgryte SK 3.0 10.0 6.0
60 Pistol Mats-Erik SWE 1851 Oves SK 3.0 9.5 5.5
61 Karlsson Jörgen SWE 2230 Västerviks ASK 2.5 16.0 9.5
62 Persson Andreas SWE 2177 Kristallens SK 2.5 15.0 8.5
63 von Brömssen Göran SWE 2074 SS Manhem 2.5 13.5 9.0
64 Ronneland Daniel SWE 2263 Lidköpings SS 2.5 13.5 8.5
Karlsson Anders SWE 1871 En Passant, Svedala 2.5 13.5 8.5
66 Fritz Anton SWE 2185 Västerviks ASK 2.5 13.5 8.0
67 Olsson Henrik SWE 1852 Oves SK 2.5 12.0 8.5
68 Källerholm Pär SWE 2074 Ljungby SK 2.5 12.0 7.5
69 Liedbeck Patrik SWE 1767 Limhamns SK 2.5 11.5 7.5
70 Harrén Mats SWE 2048 Västerviks ASK 2.5 11.5 7.0
Svensson Sören SWE 2037 SS Manhem 2.5 11.5 7.0
72 Barkman Rolf SWE 1875 Hjo SK 2.5 11.0 7.5
73 Drugge Patrik SWE 2247 Örebro SS 2.5 11.0 6.5
74 Sundeby Johan SWE 1742 Värnamo SS 2.5 10.0 6.0
75 Svensson Anders SWE 2098 Västerviks ASK 2.5 9.5 5.5
76 Svensson Daniel SWE 1700 Halmstads SS 2.5 8.5 5.0
77 Unmack Christian SWE 2161 En Passant, Svedala 2.0 16.5 9.5
78 Dahlström Ricard SWE 2072 Lidköpings SS 2.0 15.0 10.0
79 Hoang Johnny SWE 1626 Ljunbgy SK 2.0 15.0 8.5
80 Göransson Martin SWE 2036 Värnamo SS 2.0 14.5 8.5
81 Rydéll Mårten SWE 1968 Västerviks ASK 2.0 14.0 9.0
82 Andersson Jan SWE 1816 Ervalla SS 2.0 13.5 8.5
Nilsson Fredrik SWE 1282 Varbergs SK 2.0 13.5 8.5
84 Degerfeldt Sven SWE 1888 SS Manhem 2.0 13.0 8.0
Lindblad Björn SWE 1676 SK Kamraterna 2.0 13.0 8.0
86 Mattsson Michael SWE 2189 Schack 64 Haparanda 2.0 13.0 7.5
87 Mörling Joakim SWE 1828 Limhamns SK 2.0 12.5 7.5
88 Hall Simon SWE 1469 Örgryte SK 2.0 12.0 7.5
89 Agovic Sejfo SWE 1790 Helsingborgs ASK 2.0 12.0 7.0
90 Olsson Bo SWE 1987 Lidköpings SS 2.0 11.5 8.0
91 Jämtbo Patrik SWE 1726 Skövde SS 2.0 11.5 7.0
Lindberg-Hansen Caroline SWE 1606 Halmstads SS 2.0 11.5 7.0
93 Olsson Tomas SWE 2001 Lunds ASK 2.0 11.5 5.5
94 Petersson Daniel SWE 1941 SK Bara Bönder 2.0 11.0 7.0
Rådberg John SWE 1930 Ljungby SK 2.0 11.0 7.0
96 Westerlund Ola SWE 1878 SK Kamraterna 2.0 11.0 6.0
Naglic Zdenko SWE 1845 SK Kamraterna 2.0 11.0 6.0
98 Sjödahl Sten SWE 1923 Oves SK 2.0 10.0 6.5
99 Fransson Stefan SWE 1790 Oskarshamns SS 2.0 10.0 6.0
Johansson Simon SWE 1271 Varbergs SK 2.0 10.0 6.0
101 Wiman Kenneth SWE 1935 Skövde SS 2.0 9.5 5.5
102 Svedberg Hans SWE 2050 Örgryte SK 2.0 9.0 5.0
103 Andersson Thorbjörn SWE 1958 Harplinge SS 1.5 13.5 8.5
104 Nilsson Kristoffer SWE 1948 Växjö SK 1.5 13.0 8.0
Segefelt Louise SWE 1770 SS Manhem 1.5 13.0 8.0
106 Koski Viljo SWE 1932 Lidköpings SS 1.5 12.0 7.0
107 Ekberg Andreas SWE 1815 Hultfreds SK 1.5 12.0 6.5
108 Andersson Sven-Olof SWE 2013 Östersunds SS 1.5 11.0 5.5
109 Lappas Georgios SWE 1745 SK Kamraterna 1.5 10.0 6.5
110 Boustedt Henrik SWE 1535 SK Kamraterna 1.5 9.5 5.5
111 Olsson Torgny SWE 1789 En Passant, Svedala 1.5 8.5 4.5
112 Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 1.5 7.5 4.0
113 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1339 Varbergs SK 1.5 7.0 4.5
114 Kasselstrand Erik SWE 1672 Gusums SK 1.0 13.5 7.0
115 Saad Hamza SWE 1262 Halmstads SS 1.0 13.0 8.0
116 Storm Ingemar SWE 1688 Vara SS 1.0 11.0 7.0
Bröndum Kraul Jan DEN 1647 Köpenhamn N 1.0 11.0 7.0
118 Bjureblad Martin SWE 1265 SS Manhem 1.0 11.0 6.5
119 Nilsson Gert SWE 1593 Markaryds SK 1.0 10.5 7.0
120 Olsson Linn SWE 1645 En Passant, Svedala 1.0 10.5 5.5
121 Hansen Anders SWE 1714 Harplinge SS 1.0 10.0 6.5
122 Ng Klemens SWE 1526 Örgryte SK 1.0 10.0 6.0
123 Zejak Branislav SWE 1755 Falkenbergs SK 1.0 9.5 6.0
124 Nylander Lennart SWE 1590 SK Vi-Mo 1.0 9.5 5.5
Aldin Anders SWE 1561 En Passant, Svedala 1.0 9.5 5.5
126 Nilsson Claes-Erik SWE 1539 Halmstads SS 1.0 9.5 5.0
127 Svensson Paula SWE 1342 Harplinge SS 1.0 9.0 6.0
128 Öjerskog Bertil SWE 1527 Klippans SK 1.0 8.0 5.5
129 Olsson Sven SWE 1502 Skromberga SS 1.0 8.0 5.0
130 Karlsson William SWE 1400 Falkenbergs SK 0.5 9.5 5.5
131 Kinberger Elon SWE 1400 Halmstads SS 0.0 9.0 5.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>