Ställning efter rond 4

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Berg Emanuell SWE 2627 SK Team Viking 4.0 11.0 5.5
2 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2663 Lunds ASK 4.0 10.5 6.0
3 GM Tikkanen Hans SWE 2636 Lunds ASK 4.0 10.5 5.5
GM Hector Jonny SWE 2630 Limhamns SK 4.0 10.5 5.5
5 IM Ziegler Ari SWE 2418 Örgryte SK 4.0 10.0 5.0
6 GM Brynell Stellan SWE 2555 Limhamns SK 4.0 9.5 5.0
7 Johansson Linus SWE 2379 Limhamns SK 3.5 11.5 5.5
8 Rotman Peter SWE 2197 Helsingborgs SS 3.5 8.0 4.0
9 FM Frisk Kockum Anton SWE 2410 Örgryte SK 3.0 11.5 5.5
10 Råvik Andreas SWE 1921 Vaggeryds SK 3.0 11.0 5.5
11 Fransson Peter SWE 2312 Lidköpings SS 3.0 10.5 4.5
Arnelind Mikael SWE 2256 Örgryte SK 3.0 10.5 4.5
13 Östling Håkan SWE 2269 Rödeby SK 3.0 10.0 5.0
14 Mohammadi Amir SWE 2324 SA Mark 3.0 10.0 4.5
15 Lind Jan-Olov SWE 2238 Örebro SS 3.0 10.0 4.0
16 Fransson Angelina SWE 2066 Växjö SK 3.0 9.5 5.5
17 FM Nilsson Sebastian SWE 2399 Lunds ASK 3.0 9.5 4.5
Moren Björn SWE 2206 Linköpings ASS 3.0 9.5 4.5
Lundstedt Peter SWE 2200 Växjö SK 3.0 9.5 4.5
20 Ollén Martin SWE 1963 Limhamns SK 3.0 9.5 4.0
21 Lindgren Philip SWE 2304 Limhamns SK 3.0 8.5 4.0
FM Näslund Mikael SWE 2241 Kristallens SK 3.0 8.5 4.0
Neretljak Nedzad SWE 2164 Växjö SK 3.0 8.5 4.0
24 Rosell Tomas SWE 2200 Helsingborgs ASK 3.0 8.5 3.5
Lindhe Magnus SWE 2169 Halmstads SS 3.0 8.5 3.5
Wahlström Lennart SWE 2157 Varbergs SK 3.0 8.5 3.5
27 Wiander Michael SWE 2198 Stockholms SS 3.0 8.0 4.0
Lindahl Emil SWE 2154 Växjö SK 3.0 8.0 4.0
29 Rydström Tom SWE 2171 Växjö SK 3.0 8.0 3.5
30 Ask Josef SWE 2206 Västerviks ASK 3.0 7.5 4.0
31 Reid Gregor SWE 2171 Harplinge SS 3.0 7.0 3.5
32 Brezinski Adam SWE 2170 Oves SK 2.5 10.5 4.5
33 Lindborg Patrik SWE 2230 Hultsfreds SK 2.5 10.0 5.0
34 Aira Johannes SWE 2070 SS Manhem 2.5 9.5 5.0
35 Persson Andreas SWE 2177 Kristallens SK 2.5 9.5 4.5
36 Gutzmann Tobias SWE 2076 Växjö SK 2.5 9.0 5.0
37 Lindh Fredrik SWE 2290 Kristallens SK 2.5 9.0 4.5
Madebrink Lars SWE 2271 SK Kamraterna 2.5 9.0 4.5
Karlsson Jörgen SWE 2230 Västerviks ASK 2.5 9.0 4.5
40 Fritz Anton SWE 2185 Västerviks ASK 2.5 8.5 4.5
Nilsson Patrik SWE 2113 Helsingborgs ASK 2.5 8.5 4.5
42 Svensson Leif SWE 2236 Borås Fristad SK 2.5 8.5 4.0
Svensson Mikael SWE 2089 Landskrona SK 2.5 8.5 4.0
44 Åström Lars SWE 2047 Limhamns SK 2.5 8.0 4.5
45 Ronneland Daniel SWE 2263 Lidköpings SS 2.5 8.0 4.0
46 Sandström Anders SWE 2024 SK Mumien 2.5 8.0 3.5
47 Karlsson Anders SWE 1871 En Passant, Svedala 2.5 7.5 4.0
48 Johansson Mikael SWE 2094 Allingsås sS 2.5 7.0 3.5
Elenius Erik SWE 2073 Västerviks ASK 2.5 7.0 3.5
50 Olsson Henrik SWE 1852 Oves SK 2.5 6.5 4.0
51 Jönsson Krister SWE 2133 Örebro SS 2.5 6.5 3.5
52 Nilsson Weine SWE 2148 Jönköping-Huskvarna 2.0 10.5 5.0
53 Olofsson-Dolk Mattis SWE 2144 Växjö SK 2.0 10.0 5.0
Gummesson Anton SWE 2027 Örebro SS 2.0 10.0 5.0
55 Larsson Dan SWE 2144 SS Manhem 2.0 9.5 5.5
56 Unmack Christian SWE 2161 En Passant, Svedala 2.0 9.5 4.5
57 Bengtsson Jessica SWE 1945 SS Manhem 2.0 9.0 5.5
58 Rydéll Mårten SWE 1968 Västerviks ASK 2.0 9.0 5.0
59 Göransson Martin SWE 2036 Värnamo SS 2.0 9.0 4.5
Hoang Johnny SWE 1626 Ljunbgy SK 2.0 9.0 4.5
61 von Brömssen Göran SWE 2074 SS Manhem 2.0 8.5 5.5
62 Dahlström Ricard SWE 2072 Lidköpings SS 2.0 8.5 5.0
63 Lindström Reine SWE 1993 SA Mark 2.0 8.5 4.0
64 Agovic Sejfo SWE 1790 Helsingborgs ASK 2.0 8.0 4.5
65 Källerholm Pär SWE 2074 Ljungby SK 2.0 8.0 4.0
Andersson Jan SWE 1816 Ervalla SS 2.0 8.0 4.0
67 Eriksson Kristian SWE 2087 Varbergs SK 2.0 7.5 4.0
Bengtsson Tage SWE 2078 Majornas SK 2.0 7.5 4.0
Rådberg John SWE 1930 Ljungby SK 2.0 7.5 4.0
Cardilin Tim SWE 1844 Halmstad SS 2.0 7.5 4.0
71 Mattsson Michael SWE 2189 Schack 64 Haparanda 2.0 7.5 3.5
Karlsson Robin SWE 1989 En Passant, Svedala 2.0 7.5 3.5
Gromark Per-Olof SWE 1955 Örgryte SK 2.0 7.5 3.5
74 Kumar Rahul SWE 2252 Örgryte SK 2.0 7.0 4.0
75 Petersson Daniel SWE 1941 SK Bara Bönder 2.0 7.0 3.5
Degerfeldt Sven SWE 1888 SS Manhem 2.0 7.0 3.5
Nilsson Fredrik SWE 1282 Varbergs SK 2.0 7.0 3.5
78 Barkman Rolf SWE 1875 Hjo SK 2.0 6.5 3.5
79 Åberg Anton SWE 2403 SK Kamraterna 2.0 6.5 3.0
Lindblad Björn SWE 1676 SK Kamraterna 2.0 6.5 3.0
81 Thiborg Jesper SWE 2059 Hässleholms SK 2.0 6.0 3.0
82 Pistol Mats-Erik SWE 1851 Oves SK 2.0 6.0 2.5
83 Westerlund Ola SWE 1878 SK Kamraterna 2.0 6.0 2.0
84 Liedbeck Patrik SWE 1767 Limhamns SK 2.0 5.5 3.0
85 Sjödahl Sten SWE 1923 Oves SK 2.0 4.5 2.5
86 Harrén Mats SWE 2048 Västerviks ASK 1.5 10.0 5.0
87 Andersson Thorbjörn SWE 1958 Harplinge SS 1.5 9.0 5.0
88 Lindberg-Hansen Caroline SWE 1606 Halmstads SS 1.5 9.0 4.5
89 Segefelt Louise SWE 1770 SS Manhem 1.5 8.5 4.0
90 Nilsson Kristoffer SWE 1948 Växjö SK 1.5 8.0 4.5
91 Koski Viljo SWE 1932 Lidköpings SS 1.5 8.0 4.0
92 Drugge Patrik SWE 2247 Örebro SS 1.5 7.5 4.0
Svensson Sören SWE 2037 SS Manhem 1.5 7.5 4.0
94 Sundeby Johan SWE 1742 Värnamo SS 1.5 7.0 3.5
95 Olsson Tomas SWE 2001 Lunds ASK 1.5 7.0 2.5
96 Svensson Anders SWE 2098 Västerviks ASK 1.5 6.5 3.5
97 Andersson Sven-Olof SWE 2013 Östersunds SS 1.5 6.5 2.0
98 Svensson Daniel SWE 1700 Halmstads SS 1.5 4.5 2.5
99 Kasselstrand Erik SWE 1672 Gusums SK 1.0 9.5 4.5
100 Olsson Bo SWE 1987 Lidköpings SS 1.0 8.5 4.0
Ekberg Andreas SWE 1815 Hultfreds SK 1.0 8.5 4.0
Hall Simon SWE 1469 Örgryte SK 1.0 8.5 4.0
Saad Hamza SWE 1262 Halmstads SS 1.0 8.5 4.0
104 Wiman Kenneth SWE 1935 Skövde SS 1.0 8.0 4.0
105 Naglic Zdenko SWE 1845 SK Kamraterna 1.0 7.5 4.0
Mörling Joakim SWE 1828 Limhamns SK 1.0 7.5 4.0
Jämtbo Patrik SWE 1726 Skövde SS 1.0 7.5 4.0
Hansen Anders SWE 1714 Harplinge SS 1.0 7.5 4.0
Ng Klemens SWE 1526 Örgryte SK 1.0 7.5 4.0
110 Svedberg Hans SWE 2050 Örgryte SK 1.0 7.0 4.0
Fransson Stefan SWE 1790 Oskarshamns SS 1.0 7.0 4.0
112 Bjureblad Martin SWE 1265 SS Manhem 1.0 7.0 3.5
113 Storm Ingemar SWE 1688 Vara SS 1.0 6.5 4.0
Nilsson Gert SWE 1593 Markaryds SK 1.0 6.5 4.0
115 Olsson Torgny SWE 1789 En Passant, Svedala 1.0 6.5 3.5
Zejak Branislav SWE 1755 Falkenbergs SK 1.0 6.5 3.5
117 Olsson Linn SWE 1645 En Passant, Svedala 1.0 6.5 3.0
118 Johansson Simon SWE 1271 Varbergs SK 1.0 6.0 3.0
119 Boustedt Henrik SWE 1535 SK Kamraterna 1.0 5.5 3.0
120 Nilsson Claes-Erik SWE 1539 Halmstads SS 1.0 5.5 2.5
121 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1339 Varbergs SK 1.0 3.0 2.0
122 Bröndum Kraul Jan DEN 1647 Köpenhamn N 0.5 8.5 4.5
123 Lappas Georgios SWE 1745 SK Kamraterna 0.5 7.5 3.0
124 Aldin Anders SWE 1561 En Passant, Svedala 0.5 6.5 3.5
125 Valle Loenzo SWE 1770 Emmaboda SS 0.5 6.5 3.0
Karlsson William SWE 1400 Falkenbergs SK 0.5 6.5 3.0
127 Nylander Lennart SWE 1590 SK Vi-Mo 0.5 6.0 3.5
128 Olsson Sven SWE 1502 Skromberga SS 0.5 5.5 3.0
129 Öjerskog Bertil SWE 1527 Klippans SK 0.0 7.0 4.0
130 Svensson Paula SWE 1342 Harplinge SS 0.0 7.0 3.5
131 Kinberger Elon SWE 1400 Halmstads SS 0.0 6.5 3.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>