Nu kan vi pusta ut!

Efter 3 dagar på hjärngymmet kan vi nu lägga årets Deltalift Open till handlingarna. Det blev  en fin årgång med nya ingredienser såsom nya deltagare, ny spelplats, ny segrare, ny hemsida, men med samma stabila bas av trogna deltagare och medarbetare som tidigare.

Dagen i dag kan användas till en väl förtjänad vilodag eller en dag för att få gjort det som inte hanns med under tävlingsdagarna. Några långväga deltagare kanske tog en extra natt på Hotel Tylösand och hinner eventuellt doppa fötterna i havet innan hemfärd.

Varma gratulationer till årets suveräna segrare av Deltalift Open 2012:

GM Emanuel Berg

Gratulationer till alla övriga som vann priser

Tack till alla deltagre som det gjorde tyngsta arbetet (3406 timmars  sammanlagt tänkande om hela betänketiden använts), tack till Hotel Tylösand för en härlig inramning, tack till familjen Filipsson som sliter med detta inför, under och efter, tack till Mikael Lövskog för praktisk datahjälp, tack till IA Johan Berntsen som skipade rättvisa, tack till Henrik Hansen för den nya proffsigare hemsidan och tack till Anders N Hansen som fixat med livesändningarna och gjort ”partiarbetet”.

Slutställning 2012

1 GM Berg Emanuell SWE 2627 SK Team Viking 7 45,5 35,5
2 GM Tikkanen Hans SWE 2636 Lunds ASK 6,5 45,5 34,5
3 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2663 Lunds ASK 6,5 44,5 33,5
4 GM Brynell Stellan SWE 2555 Limhamns SK 6,5 43 32
5 IM Ziegler Ari SWE 2418 Örgryte SK 6,5 40,5 30
6
Mohammadi Amir SWE 2324 SA Mark 6,5 39,5 30
7 GM Hector Jonny SWE 2630 Limhamns SK 6 41,5 31
8
Lundstedt Peter SWE 2200 Växjö SK 6 39,5 29,5
9
Östling Håkan SWE 2269 Rödeby SK 6 37,5 28
10
Lindgren Philip SWE 2304 Limhamns SK 6 37 27,5
11
Åberg Anton SWE 2403 SK Kamraterna 6 35,5 27,5
12
Arnelind Mikael SWE 2256 Örgryte SK 5,5 41 30,5
13
Lind Jan-Olov SWE 2238 Örebro SS 5,5 40,5 31
14
Rosell Tomas SWE 2200 Helsingborgs ASK 5,5 39 29,5
15 FM Frisk Kockum Anton SWE 2410 Örgryte SK 5,5 39 29
16
Fransson Peter SWE 2312 Lidköpings SS 5,5 39 28,5
17
Nilsson Patrik SWE 2113 Helsingborgs ASK 5,5 37 28
18
Lindh Fredrik SWE 2290 Kristallens SK 5,5 36,5 27,5
19
Lindborg Patrik SWE 2230 Hultsfreds SK 5,5 36 26,5
20
Madebrink Lars SWE 2271 SK Kamraterna 5,5 35 25,5
21
Kumar Rahul SWE 2252 Örgryte SK 5,5 33 24,5
22
Jönsson Krister SWE 2133 Örebro SS 5,5 30,5 23
23
Johansson Linus SWE 2379 Limhamns SK 5 39,5 29

FM Näslund Mikael SWE 2241 Kristallens SK 5 39,5 29
25 FM Nilsson Sebastian SWE 2399 Lunds ASK 5 39 29
26
Aira Johannes SWE 2070 SS Manhem 5 38,5 29,5
27
Lindhe Magnus SWE 2169 Halmstads SS 5 37 27
28
Wahlström Lennart SWE 2157 Varbergs SK 5 36,5 27,5


Olofsson-Dolk Mattis SWE 2144 Växjö SK 5 36,5 27,5
30
Nilsson Weine SWE 2199 Jönköping-Huskvarna 5 36 26,5
31
Cardilin Tim SWE 1844 Halmstad SS 5 35,5 28
32
Ask Josef SWE 2206 Västerviks ASK 5 35,5 27


Lindahl Emil SWE 2154 Växjö SK 5 35,5 27


Gromark Per-Olof SWE 1955 Örgryte SK 5 35,5 27
35
Persson Andreas SWE 2177 Kristallens SK 5 35 25
36
Bengtsson Jessica SWE 1945 SS Manhem 5 34,5 27
37
Svensson Leif SWE 2236 Borås Fristad SK 5 33 24
38
Fritz Anton SWE 2185 Västerviks ASK 5 32,5 24
39
Svensson Anders SWE 2098 Västerviks ASK 5 27 20
40
Rotman Peter SWE 2197 Helsingborgs SS 4,5 38 29,5
41
Gutzmann Tobias SWE 2076 Växjö SK 4,5 37,5 29,5
42
Moren Björn SWE 2206 Linköpings ASS 4,5 37,5 29
43
Karlsson Jörgen SWE 2230 Västerviks ASK 4,5 37 27,5


Ollén Martin SWE 1963 Limhamns SK 4,5 37 27,5
45
Reid Gregor SWE 2171 Harplinge SS 4,5 36,5 29
46
Brezinski Adam SWE 2170 Oves SK 4,5 36 26,5
47
Rydström Tom SWE 2171 Växjö SK 4,5 35 26
48
Olsson Henrik SWE 1858 Oves SK 4,5 34 27
49
Bengtsson Tage SWE 2078 Majornas SK 4,5 34 25,5
50
Karlsson Anders SWE 1871 En Passant, Svedala 4,5 33,5 25,5
51
Wiander Michael SWE 2198 Stockholms SS 4,5 33,5 25
52
Ronneland Daniel SWE 2263 Lidköpings SS 4,5 33,5 24,5
53
von Brömssen Göran SWE 2074 SS Manhem 4,5 32,5 25,5
54
Elenius Erik SWE 2073 Västerviks ASK 4,5 32,5 25
55
Mattsson Michael SWE 2189 Schack 64 Haparanda 4,5 28,5 21
56
Drugge Patrik SWE 2247 Örebro SS 4,5 28 20,5
57
Neretljak Nedzad SWE 2164 Växjö SK 4 36,5 28
58
Larsson Dan SWE 2144 SS Manhem 4 36 27,5


Svensson Mikael SWE 2089 Landskrona SK 4 36 27,5
60
Eriksson Kristian SWE 2087 Varbergs SK 4 35,5 27,5
61
Harrén Mats SWE 2048 Västerviks ASK 4 34,5 27
62
Fransson Angelina SWE 2066 Växjö SK 4 34,5 26,5
63
Gummesson Anton SWE 2027 Örebro SS 4 33,5 24,5
64
Rydéll Mårten SWE 1968 Västerviks ASK 4 32,5 24
65
Åström Lars SWE 2047 Limhamns SK 4 32 24,5
66
Johansson Mikael SWE 2094 Allingsås SS 4 32 24


Karlsson Robin SWE 1989 En Passant, Svedala 4 32 24
68
Olsson Bo SWE 1987 Lidköpings SS 4 30,5 22,5
69
Unmack Christian SWE 2161 En Passant, Svedala 4 30,5 22
70
Thiborg Jesper SWE 2059 Hässleholms SK 4 30 23
71
Degerfeldt Sven SWE 1837 SS Manhem 4 29,5 23
72
Rådberg John SWE 1930 Ljungby SK 4 29,5 22,5
73
Svensson Sören SWE 2037 SS Manhem 4 29,5 22
74
Göransson Martin SWE 2036 Värnamo SS 4 29,5 20,5
75
Lindblad Björn SWE 1676 SK Kamraterna 4 28,5 22
76
Petersson Daniel SWE 1941 SK Bara Bönder 4 28,5 20,5
77
Andersson Sven-Olof SWE 2013 Östersunds SS 4 27 18,5
78
Olsson Tomas SWE 2001 Lunds ASK 4 26,5 17,5
79
Råvik Andreas SWE 1921 Vaggeryds SK 3,5 40 30
80
Sandström Anders SWE 2024 SK Mumien 3,5 36 27
81
Dahlström Rickard SWE 2072 Lidköpings SS 3,5 33 25,5
82
Källerholm Pär SWE 2074 Ljungby SK 3,5 33 24
83
Nilsson Kristoffer SWE 1948 Växjö SK 3,5 32,5 24
84
Barkman Rolf SWE 1845 Hjo SK 3,5 31,5 24,5
85
Lindström Reine SWE 1993 SA Mark 3,5 30,5 22,5
86
Ekberg Andreas SWE 1815 Hultfreds SK 3,5 29,5 22
87
Koski Viljo SWE 1932 Lidköpings SS 3,5 29 22


Segerfelt Louise SWE 1770 SS Manhem 3,5 29 22
89
Svensson Daniel SWE 1700 Halmstads SS 3,5 27,5 21
90
Pistol Mats-Erik SWE 1852 Oves SK 3,5 27,5 20,5
91
Svedberg Hans SWE 2051 Örgryte SK 3,5 27,5 19,5
92
Olsson Torgny SWE 1789 En Passant, Svedala 3,5 25,5 19
93
Boustedt Henrik SWE 1535 SK Kamraterna 3,5 24 18
94
Hoang Johnny SWE 1626 Ljunbgy SK 3 35,5 26,5
95
Andersson Jan SWE 1816 Ervalla SS 3 33,5 25
96
Agovic Sejfo SWE 1790 Helsingborgs ASK 3 31,5 25
97
Andersson Thorbjörn SWE 1958 Harplinge SS 3 31,5 22,5
98
Liedbeck Patrik SWE 1767 Limhamns SK 3 30,5 24
99
Sjödahl Sten SWE 1923 Oves SK 3 30 23
100
Mörling Joakim SWE 1828 Limhamns SK 3 30 22
101
Westerlund Ola SWE 1878 SK Kamraterna 3 28,5 21,5
102
Hall Simon SWE 1469 Örgryte SK 3 28,5 21
103
Fransson Stefan SWE 1790 Oskarshamns SS 3 25,5 19
104
Hansen Anders SWE 1714 Harplinge SS 3 24 17,5
105
Nilsson Gert SWE 1593 Markaryds SK 3 23 17
106
Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1339 Varbergs SK 3 22 16,5
107
Nylander Lennart SWE 1590 SK Vi-Mo 3 21 16
108
Zejak Branislav SWE 1755 Falkenbergs SK 3 20 14
109
Sundeby Johan SWE 1742 Värnamo SS 2,5 32 24
110
Lappas Georgios SWE 1735 SK Kamraterna 2,5 29,5 22,5
111
Wiman Kenneth SWE 1935 Skövde SS 2,5 29 21
112
Lindberg-Hansen Caroline SWE 1606 Halmstads SS 2,5 28,5 21,5
113
Kasselstrand Erik SWE 1672 Gusums SK 2,5 28 22
114
Nilsson Fredrik SWE 1282 Varbergs SK 2,5 28 20,5
115
Jämtbo Patrik SWE 1726 Skövde SS 2,5 27 21
116
Olsson Linn SWE 1645 En Passant, Svedala 2,5 26,5 19,5
117
Aldin Anders SWE 1561 En Passant, Svedala 2,5 26 20
118
Johansson Simon SWE 1271 Varbergs SK 2,5 26 19,5
119
Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 2,5 25 19
120
Bjureblad Martin SWE 1265 SS Manhem 2,5 23,5 18,5
121
Storm Ingemar SWE 1688 Vara SS 2,5 23,5 18
122
Karlsson William SWE 1400 Falkenbergs SK 2,5 20 15
123
Naglic Zdenko SWE 1845 SK Kamraterna 2 25,5 19


Bröndum Kraul Jan DEN 1647 Köpenhamn N 2 25,5 19


Saad Hamza SWE 1262 Halmstads SS 2 25,5 19
126
Svensson Paula SWE 1342 Harplinge SS 2 24 18
127
Öjerskog Bertil SWE 1527 Klippans SK 2 23,5 17,5
128
Nilsson Claes-Erik SWE 1539 Halmstads SS 2 23 17
129
Ng Klemens SWE 1526 Örgryte SK 2 22,5 17
130
Olsson Sven SWE 1502 Skromberga SS 1 23 17
131
Kinberger Elon SWE 1300 Halmstads SS 1 21 15,5

Resultat rond 8

1 GM Berg Emanuell 2627 6 1 – 0 GM Tikkanen Hans 2636
2 GM Hillarp-Persson Tiger 2663 6 ½ – ½ 6 IM Ziegler Ari 2418
3
Lind Jan-Olov 2238 0 – 1 GM Brynell Stellan 2555
4
Arnelind Mikael 2256 0 – 1
Mohammadi Amir 2324
5
Lundstedt Peter 2200 ½ – ½
Lindgren Philip 2304
6 GM Hector Jonny 2630 5 1 – 0 5 FM Näslund Mikael 2241
7
Svensson Leif 2236 5 0 – 1 5
Åberg Anton 2403
8
Fransson Peter 2312 5 ½ – ½ 5
Lindborg Patrik 2230
9
Östling Håkan 2269 5 1 – 0 5
Gromark Per-Olof 1955
10
Rosell Tomas 2200 5 ½ – ½ 5
Kumar Rahul 2252
11
Rotman Peter 2197 0 – 1 FM Frisk Kockum Anton 2410
12
Persson Andreas 2177 ½ – ½ FM Nilsson Sebastian 2399
13
Johansson Linus 2379 ½ – ½
Cardilin Tim 1844
14
Wiander Michael 2198 0 – 1
Lindh Fredrik 2290
15
Ollén Martin 1963 0 – 1
Madebrink Lars 2271
16
Karlsson Jörgen 2230 0 – 1
Jönsson Krister 2133
17
Nilsson Patrik 2113 1 – 0
Moren Björn 2206
18
Ask Josef 2206 4 1 – 0 4
Svensson Mikael 2089
19
Eriksson Kristian 2087 4 0 – 1 4
Fritz Anton 2185
20
Bengtsson Tage 2078 4 ½ – ½ 4
Reid Gregor 2171
21
Rydström Tom 2171 4 ½ – ½ 4
Elenius Erik 2073
22
Lindhe Magnus 2169 4 1 – 0 4
Thiborg Jesper 2059
23
Aira Johannes 2070 4 1 – 0 4
Neretljak Nedzad 2164
24
Wahlström Lennart 2157 4 1 – 0 4
Harrén Mats 2048
25
Lindahl Emil 2154 4 1 – 0 4
Olsson Bo 1987
26
Åström Lars 2047 4 0 – 1 4
Nilsson Weine 2199
27
Larsson Dan 2144 4 0 – 1 4
Bengtsson Jessica 1945
28
Gummesson Anton 2027 4 0 – 1 4
Olofsson-Dolk Mattis 2144
29
Svensson Anders 2098 4 1 – 0 4
Rådberg John 1930
30
Ronneland Daniel 2263 1 – 0 4
Degerfeldt Sven 1837
31
Drugge Patrik 2247 1 – 0
Barkman Rolf 1845
32
Mattsson Michael 2189 1 – 0
Nilsson Kristoffer 1948
33
Svedberg Hans 2051 0 – 1
Brezinski Adam 2170
34
Sandström Anders 2024 0 – 1
Gutzmann Tobias 2076
35
Olsson Henrik 1858 1 – 0
Källerholm Pär 2074
36
von Brömssen Göran 2074 1 – 0
Råvik Andreas 1921
37
Dahlström Rickard 2072 0 – 1
Karlsson Anders 1871
38
Unmack Christian 2161 3 1 – 0
Pistol Mats-Erik 1852
39
Johansson Mikael 2094 3 1 – 0 3
Sjödahl Sten 1923
40
Westerlund Ola 1878 3 0 – 1 3
Fransson Angelina 2066
41
Mörling Joakim 1828 3 0 – 1 3
Svensson Sören 2037
42
Göransson Martin 2036 3 1 – 0 3
Agovic Sejfo 1790
43
Fransson Stefan 1790 3 0 – 1 3
Andersson Sven-Olof 2013
44
Olsson Tomas 2001 3 1 – 0 3
Andersson Jan 1816
45
Olsson Torgny 1789 3 ½ – ½ 3
Lindström Reine 1993
46
Karlsson Robin 1989 3 1 – 0 3
Liedbeck Patrik 1767
47
Rydéll Mårten 1968 3 1 – 0 3
Hoang Johnny 1626
48
Andersson Thorbjörn 1958 3 0 – 1 3
Lindblad Björn 1676
49
Petersson Daniel 1941 3 1 – 0 3
Nilsson Gert 1593
50
Hall Simon 1469 3 0 – 1
Koski Viljo 1932
51
Svensson Daniel 1700 1 – 0
Wiman Kenneth 1935
52
Ekberg Andreas 1815 1 – 0
Sundeby Johan 1742
53
Segerfelt Louise 1770 1 – 0
Kasselstrand Erik 1672
54
Lappas Georgios 1735 0 – 1
Boustedt Henrik 1535
55
Nylander Lennart 1590 2 1 – 0 2
Naglic Zdenko 1845
56
Aldin Anders 1561 2 ½ – ½ 2
Valle Lorenzo 1770
57
Nilsson Claes-Erik 1539 2 0 – 1 2
Zejak Branislav 1755
58
Jämtbo Patrik 1726 2 ½ – ½ 2
Lindberg-Hansen Caroline 1606
59
Öjerskog Bertil 1527 2 0 – 1 2
Hansen Anders 1714
60
Nilsson Fredrik 1282 2 ½ – ½ 2
Storm Ingemar 1688
61
Bröndum Kraul Jan 1647 2 0 – 1 2
Strannabjer-Melin Rasmus 1339
62
Johansson Simon 1271 2 ½ – ½ 2
Olsson Linn 1645
63
Karlsson William 1400 1 – 0 2
Svensson Paula 1342
64
Olsson Sven 1502 1 0 – 1
Bjureblad Martin 1265
65
Saad Hamza 1262 1 1 – 0 1
Kinberger Elon 1300
66
Ng Klemens 1526 1 1

frirond

Lottning rond 8

1 GM Berg Emanuell 2627 6
GM Tikkanen Hans 2636
2 GM Hillarp-Persson Tiger 2663 6
6 IM Ziegler Ari 2418
3
Lind Jan-Olov 2238
GM Brynell Stellan 2555
4
Arnelind Mikael 2256

Mohammadi Amir 2324
5
Lundstedt Peter 2200

Lindgren Philip 2304
6 GM Hector Jonny 2630 5
5 FM Näslund Mikael 2241
7
Svensson Leif 2236 5
5
Åberg Anton 2403
8
Fransson Peter 2312 5
5
Lindborg Patrik 2230
9
Östling Håkan 2269 5
5
Gromark Per-Olof 1955
10
Rosell Tomas 2200 5
5
Kumar Rahul 2252
11
Rotman Peter 2197
FM Frisk Kockum Anton 2410
12
Persson Andreas 2177
FM Nilsson Sebastian 2399
13
Johansson Linus 2379

Cardilin Tim 1844
14
Wiander Michael 2198

Lindh Fredrik 2290
15
Ollén Martin 1963

Madebrink Lars 2271
16
Karlsson Jörgen 2230

Jönsson Krister 2133
17
Nilsson Patrik 2113

Moren Björn 2206
18
Ask Josef 2206 4
4
Svensson Mikael 2089
19
Eriksson Kristian 2087 4
4
Fritz Anton 2185
20
Bengtsson Tage 2078 4
4
Reid Gregor 2171
21
Rydström Tom 2171 4
4
Elenius Erik 2073
22
Lindhe Magnus 2169 4
4
Thiborg Jesper 2059
23
Aira Johannes 2070 4
4
Neretljak Nedzad 2164
24
Wahlström Lennart 2157 4
4
Harrén Mats 2048
25
Lindahl Emil 2154 4
4
Olsson Bo 1987
26
Åström Lars 2047 4
4
Nilsson Weine 2199
27
Larsson Dan 2144 4
4
Bengtsson Jessica 1945
28
Gummesson Anton 2027 4
4
Olofsson-Dolk Mattis 2144
29
Svensson Anders 2098 4
4
Rådberg John 1930
30
Ronneland Daniel 2263
4
Degerfeldt Sven 1837
31
Drugge Patrik 2247

Barkman Rolf 1845
32
Mattsson Michael 2189

Nilsson Kristoffer 1948
33
Svedberg Hans 2051

Brezinski Adam 2170
34
Sandström Anders 2024

Gutzmann Tobias 2076
35
Olsson Henrik 1858

Källerholm Pär 2074
36
von Brömssen Göran 2074

Råvik Andreas 1921
37
Dahlström Rickard 2072

Karlsson Anders 1871
38
Unmack Christian 2161 3

Pistol Mats-Erik 1852
39
Johansson Mikael 2094 3
3
Sjödahl Sten 1923
40
Westerlund Ola 1878 3
3
Fransson Angelina 2066
41
Mörling Joakim 1828 3
3
Svensson Sören 2037
42
Göransson Martin 2036 3
3
Agovic Sejfo 1790
43
Fransson Stefan 1790 3
3
Andersson Sven-Olof 2013
44
Olsson Tomas 2001 3
3
Andersson Jan 1816
45
Olsson Torgny 1789 3
3
Lindström Reine 1993
46
Karlsson Robin 1989 3
3
Liedbeck Patrik 1767
47
Rydéll Mårten 1968 3
3
Hoang Johnny 1626
48
Andersson Thorbjörn 1958 3
3
Lindblad Björn 1676
49
Petersson Daniel 1941 3
3
Nilsson Gert 1593
50
Hall Simon 1469 3

Koski Viljo 1932
51
Svensson Daniel 1700

Wiman Kenneth 1935
52
Ekberg Andreas 1815

Sundeby Johan 1742
53
Segerfelt Louise 1770

Kasselstrand Erik 1672
54
Lappas Georgios 1735

Boustedt Henrik 1535
55
Nylander Lennart 1590 2
2
Naglic Zdenko 1845
56
Aldin Anders 1561 2
2
Valle Lorenzo 1770
57
Nilsson Claes-Erik 1539 2
2
Zejak Branislav 1755
58
Jämtbo Patrik 1726 2
2
Lindberg-Hansen Caroline 1606
59
Öjerskog Bertil 1527 2
2
Hansen Anders 1714
60
Nilsson Fredrik 1282 2
2
Storm Ingemar 1688
61
Bröndum Kraul Jan 1647 2
2
Strannabjer-Melin Rasmus 1339
62
Johansson Simon 1271 2
2
Olsson Linn 1645
63
Karlsson William 1400
2
Svensson Paula 1342
64
Olsson Sven 1502 1

Bjureblad Martin 1265
65
Saad Hamza 1262 1
1
Kinberger Elon 1300
66
Ng Klemens 1526 1 0

frirond

Resultat rond 7

1 GM Tikkanen Hans 2636 1 – 0 GM Brynell Stellan 2555
2 GM Berg Emanuell 2627 ½ – ½ GM Hillarp-Persson Tiger 2663
3 FM Näslund Mikael 2241 5 0 – 1 5 IM Ziegler Ari 2418
4
Lindgren Philip 2304 5 ½ – ½ 5
Lind Jan-Olov 2238
5 FM Nilsson Sebastian 2399 0 – 1
Arnelind Mikael 2256
6
Mohammadi Amir 2324 1 – 0
Johansson Linus 2379
7
Rotman Peter 2197 0 – 1
Lundstedt Peter 2200
8
Lindh Fredrik 2290 4 ½ – ½
Rosell Tomas 2200
9
Reid Gregor 2171 4 0 – 1 4 GM Hector Jonny 2630
10 FM Frisk Kockum Anton 2410 4 ½ – ½ 4
Wiander Michael 2198
11
Åberg Anton 2403 4 1 – 0 4
Wahlström Lennart 2157
12
Neretljak Nedzad 2164 4 0 – 1 4
Fransson Peter 2312
13
Nilsson Weine 2199 4 0 – 1 4
Östling Håkan 2269
14
Kumar Rahul 2252 4 1 – 0 4
Lindahl Emil 2154
15
Olofsson-Dolk Mattis 2144 4 0 – 1 4
Svensson Leif 2236
16
Lindborg Patrik 2230 4 1 – 0 4
Larsson Dan 2144
17
Gromark Per-Olof 1955 4 1 – 0 4
Ask Josef 2206
18
Moren Björn 2206 4 ½ – ½ 4
Ollén Martin 1963
19
Fritz Anton 2185 ½ – ½ 4
Nilsson Patrik 2113
20
Madebrink Lars 2271 1 – 0
von Brömssen Göran 2074
21
Gutzmann Tobias 2076 0 – 1
Karlsson Jörgen 2230
22
Källerholm Pär 2074 0 – 1
Persson Andreas 2177
23
Brezinski Adam 2170 0 – 1
Cardilin Tim 1844
24
Aira Johannes 2070 ½ – ½
Lindhe Magnus 2169
25
Jönsson Krister 2133 1 – 0
Olsson Henrik 1858
26
Harrén Mats 2048 ½ – ½
Svensson Anders 2098
27
Bengtsson Jessica 1945 ½ – ½
Eriksson Kristian 2087
28
Mattsson Michael 2189 3 ½ – ½ 3
Sandström Anders 2024
29
Lindström Reine 1993 3 0 – 1 3
Rydström Tom 2171
30
Olsson Bo 1987 3 1 – 0 3
Unmack Christian 2161
31
Rådberg John 1930 3 1 – 0 3
Johansson Mikael 2094
32
Svensson Mikael 2089 3 1 – 0 3
Olsson Tomas 2001
33
Bengtsson Tage 2078 3 1 – 0 3
Karlsson Robin 1989
34
Elenius Erik 2073 3 1 – 0 3
Sjödahl Sten 1923
35
Råvik Andreas 1921 3 ½ – ½ 3
Dahlström Rickard 2072
36
Degerfeldt Sven 1837 3 1 – 0 3
Fransson Angelina 2066
37
Thiborg Jesper 2059 3 1 – 0 3
Hall Simon 1469
38
Pistol Mats-Erik 1852 3 ½ – ½ 3
Svedberg Hans 2051
39
Andersson Jan 1816 3 0 – 1 3
Åström Lars 2047
40
Lindblad Björn 1676 3 0 – 1 3
Gummesson Anton 2027
41
Hoang Johnny 1626 3 0 – 1
Drugge Patrik 2247
42
Ronneland Daniel 2263 1 – 0
Ekberg Andreas 1815
43
Svensson Sören 2037 ½ – ½
Liedbeck Patrik 1767
44
Nilsson Kristoffer 1948 1 – 0
Lappas Georgios 1735
45
Karlsson Anders 1871 1 – 0
Koski Viljo 1932
46
Barkman Rolf 1845 1 – 0
Svensson Daniel 1700
47
Sundeby Johan 1742 0 – 1 2
Göransson Martin 2036
48
Andersson Sven-Olof 2013 2 1 – 0 2
Jämtbo Patrik 1726
49
Valle Lorenzo 1770 2 0 – 1 2
Rydéll Mårten 1968
50
Hansen Anders 1714 2 0 – 1 2
Andersson Thorbjörn 1958
51
Olsson Linn 1645 2 0 – 1 2
Petersson Daniel 1941
52
Wiman Kenneth 1935 2 ½ – ½ 2
Kasselstrand Erik 1672
53
Lindberg-Hansen Caroline 1606 2 0 – 1 2
Westerlund Ola 1878
54
Naglic Zdenko 1845 2 0 – 1 2
Nilsson Gert 1593
55
Mörling Joakim 1828 2 1 – 0 2
Nilsson Claes-Erik 1539
56
Agovic Sejfo 1790 2 1 – 0 2
Öjerskog Bertil 1527
57
Fransson Stefan 1790 2 1 – 0 2
Nilsson Fredrik 1282
58
Svensson Paula 1342 2 0 – 1 2
Olsson Torgny 1789
59
Boustedt Henrik 1535 1 – 0 2
Johansson Simon 1271
60
Bjureblad Martin 1265 0 – 1
Segerfelt Louise 1770
61
Strannabjer-Melin Rasmus 1339 ½ – ½
Nylander Lennart 1590
62
Kinberger Elon 1300 1 0 – 1 1
Aldin Anders 1561
63
Zejak Branislav 1755 1 1 – 0 1
Olsson Sven 1502
64
Storm Ingemar 1688 1 1 – 0 1
Saad Hamza 1262
65
Ng Klemens 1526 1 0 – 1 1
Bröndum Kraul Jan 1647
66
Karlsson William 1400 ½ 1

frirond