Lottning rond 7

7. Rond den 2012/05/19 klockan 0900

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 1 GM Tikkanen Hans 2636 GM Brynell Stellan 2555 5
2 3 GM Berg Emanuell 2627 GM Hillarp-Persson Tiger 2663 4
3 21 FM Näslund Mikael 2241 5 5 IM Ziegler Ari 2418 6
4 13 Lindgren Philip 2304 5 5 Lind Jan-Olov 2238 22
5 9 FM Nilsson Sebastian 2399 Arnelind Mikael 2256 18
6 11 Mohammadi Amir 2324 Johansson Linus 2379 10
7 31 Rotman Peter 2197 Lundstedt Peter 2200 28
8 14 Lindh Fredrik 2290 4 Rosell Tomas 2200 29
9 35 Reid Gregor 2171 4 4 GM Hector Jonny 2630 2
10 7 FM Frisk Kockum Anton 2410 4 4 Wiander Michael 2198 30
11 8 Åberg Anton 2403 4 4 Wahlström Lennart 2157 41
12 39 Neretljak Nedzad 2164 4 4 Fransson Peter 2312 12
13 43 Nilsson Weine 2199 4 4 Östling Håkan 2269 16
14 19 Kumar Rahul 2252 4 4 Lindahl Emil 2154 42
15 45 Olofsson-Dolk Mattis 2144 4 4 Svensson Leif 2236 23
16 25 Lindborg Patrik 2230 4 4 Larsson Dan 2144 44
17 77 Gromark Per-Olof 1955 4 4 Ask Josef 2206 26
18 27 Moren Björn 2206 4 4 Ollén Martin 1963 75
19 33 Fritz Anton 2185 4 Nilsson Patrik 2113 48
20 15 Madebrink Lars 2271 von Brömssen Göran 2074 56
21 54 Gutzmann Tobias 2076 Karlsson Jörgen 2230 24
22 55 Källerholm Pär 2074 Persson Andreas 2177 34
23 37 Brezinski Adam 2170 Cardilin Tim 1844 93
24 59 Aira Johannes 2070 Lindhe Magnus 2169 38
25 47 Jönsson Krister 2133 Olsson Henrik 1858 90
26 63 Harrén Mats 2048 Svensson Anders 2098 49
27 79 Bengtsson Jessica 1945 Eriksson Kristian 2087 52
28 32 Mattsson Michael 2189 3 3 Sandström Anders 2024 68
29 71 Lindström Reine 1993 3 3 Rydström Tom 2171 36
30 73 Olsson Bo 1987 3 3 Unmack Christian 2161 40
31 83 Rådberg John 1930 3 3 Johansson Mikael 2094 50
32 51 Svensson Mikael 2089 3 3 Olsson Tomas 2001 70
33 53 Bengtsson Tage 2078 3 3 Karlsson Robin 1989 72
34 57 Elenius Erik 2073 3 3 Sjödahl Sten 1923 84
35 85 Råvik Andreas 1921 3 3 Dahlström Rickard 2072 58
36 86 Degerfeldt Sven 1837 3 3 Fransson Angelina 2066 60
37 61 Thiborg Jesper 2059 3 3 Hall Simon 1469 124
38 91 Pistol Mats-Erik 1852 3 3 Svedberg Hans 2051 62
39 95 Andersson Jan 1816 3 3 Åström Lars 2047 64
40 110 Lindblad Björn 1676 3 3 Gummesson Anton 2027 67
41 114 Hoang Johnny 1626 3 Drugge Patrik 2247 20
42 17 Ronneland Daniel 2263 Ekberg Andreas 1815 96
43 65 Svensson Sören 2037 Liedbeck Patrik 1767 102
44 78 Nilsson Kristoffer 1948 Lappas Georgios 1735 104
45 89 Karlsson Anders 1871 Koski Viljo 1932 82
46 88 Barkman Rolf 1845 Svensson Daniel 1700 108
47 105 Sundeby Johan 1742 2 Göransson Martin 2036 66
48 69 Andersson Sven-Olof 2013 2 2 Jämtbo Patrik 1726 106
49 101 Valle Lorenzo 1770 2 2 Rydéll Mårten 1968 74
50 107 Hansen Anders 1714 2 2 Andersson Thorbjörn 1958 76
51 113 Olsson Linn 1645 2 2 Petersson Daniel 1941 80
52 81 Wiman Kenneth 1935 2 2 Kasselstrand Erik 1672 111
53 115 Lindberg-Hansen Caroline 1606 2 2 Westerlund Ola 1878 87
54 92 Naglic Zdenko 1845 2 2 Nilsson Gert 1593 116
55 94 Mörling Joakim 1828 2 2 Nilsson Claes-Erik 1539 119
56 97 Agovic Sejfo 1790 2 2 Öjerskog Bertil 1527 121
57 98 Fransson Stefan 1790 2 2 Nilsson Fredrik 1282 128
58 126 Svensson Paula 1342 2 2 Olsson Torgny 1789 99
59 120 Boustedt Henrik 1535 2 Johansson Simon 1271 129
60 130 Bjureblad Martin 1265 Segerfelt Louise 1770 100
61 127 Strannabjer-Melin Rasmus 1339 Nylander Lennart 1590 117
62 46 Kinberger Elon 1300 1 1 Aldin Anders 1561 118
63 103 Zejak Branislav 1755 1 1 Olsson Sven 1502 123
64 109 Storm Ingemar 1688 1 1 Saad Hamza 1262 131
65 122 Ng Klemens 1526 1 1 Bröndum Kraul Jan 1647 112
66 125 Karlsson William 1400 ½ 0 frirond

Ställning efter rond 6

Ställning efter rond 6

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2663 Lunds ASK 5.5 24.5 17.0
2 GM Berg Emanuell SWE 2627 SK Team Viking 5.5 24.5 16.0
3 GM Tikkanen Hans SWE 2636 Lunds ASK 5.5 24.0 16.5
4 GM Brynell Stellan SWE 2555 Limhamns SK 5.5 23.0 14.5
5 IM Ziegler Ari SWE 2418 Örgryte SK 5.0 24.0 15.5
6 Lind Jan-Olov SWE 2238 Örebro SS 5.0 22.5 15.0
7 FM Näslund Mikael SWE 2241 Kristallens SK 5.0 21.5 14.5
8 Lindgren Philip SWE 2304 Limhamns SK 5.0 20.5 14.0
9 Arnelind Mikael SWE 2256 Örgryte SK 4.5 23.0 14.5
10 FM Nilsson Sebastian SWE 2399 Lunds ASK 4.5 22.5 16.0
11 Johansson Linus SWE 2379 Limhamns SK 4.5 22.5 15.0
12 Mohammadi Amir SWE 2324 SA Mark 4.5 22.0 14.5
13 Lundstedt Peter SWE 2200 Växjö SK 4.5 21.0 14.0
Rosell Tomas SWE 2200 Helsingborgs ASK 4.5 21.0 14.0
Rotman Peter SWE 2197 Helsingborgs SS 4.5 21.0 14.0
16 GM Hector Jonny SWE 2630 Limhamns SK 4.0 26.0 17.5
17 FM Frisk Kockum Anton SWE 2410 Örgryte SK 4.0 24.0 16.0
18 Fransson Peter SWE 2312 Lidköpings SS 4.0 23.5 15.0
19 Östling Håkan SWE 2269 Rödeby SK 4.0 22.5 15.0
20 Moren Björn SWE 2206 Linköpings ASS 4.0 22.0 14.5
Wahlström Lennart SWE 2157 Varbergs SK 4.0 22.0 14.5
22 Ollén Martin SWE 1963 Limhamns SK 4.0 22.0 14.0
23 Olofsson-Dolk Mattis SWE 2144 Växjö SK 4.0 21.5 14.0
24 Ask Josef SWE 2206 Västerviks ASK 4.0 21.0 14.0
25 Lindahl Emil SWE 2154 Växjö SK 4.0 20.5 13.5
Nilsson Weine SWE 2199 Jönköping-Huskvarna 4.0 20.5 13.5
27 Lindborg Patrik SWE 2230 Hultsfreds SK 4.0 20.0 13.0
28 Wiander Michael SWE 2198 Stockholms SS 4.0 20.0 12.5
29 Nilsson Patrik SWE 2113 Helsingborgs ASK 4.0 19.5 13.0
30 Larsson Dan SWE 2144 SS Manhem 4.0 19.0 13.0
31 Lindh Fredrik SWE 2290 Kristallens SK 4.0 18.5 12.5
32 Neretljak Nedzad SWE 2164 Växjö SK 4.0 18.5 11.5
33 Åberg Anton SWE 2403 SK Kamraterna 4.0 18.0 12.0
34 Gromark Per-Olof SWE 1955 Örgryte SK 4.0 17.5 11.5
35 Kumar Rahul SWE 2252 Örgryte SK 4.0 17.0 11.5
36 Svensson Leif SWE 2236 Borås Fristad SK 4.0 16.5 11.5
Reid Gregor SWE 2171 Harplinge SS 4.0 16.5 11.5
38 Aira Johannes SWE 2070 SS Manhem 3.5 24.5 16.5
39 Brezinski Adam SWE 2170 Oves SK 3.5 22.0 14.0
40 Gutzmann Tobias SWE 2076 Växjö SK 3.5 21.0 15.0
41 Lindhe Magnus SWE 2169 Halmstads SS 3.5 20.5 14.0
42 Karlsson Jörgen SWE 2230 Västerviks ASK 3.5 20.5 13.5
43 Eriksson Kristian SWE 2087 Varbergs SK 3.5 20.0 13.5
44 Bengtsson Jessica SWE 1945 SS Manhem 3.5 19.5 14.5
45 Madebrink Lars SWE 2271 SK Kamraterna 3.5 19.0 13.0
46 Olsson Henrik SWE 1858 Oves SK 3.5 18.5 13.0
47 Persson Andreas SWE 2177 Kristallens SK 3.5 18.5 11.0
48 Fritz Anton SWE 2185 Västerviks ASK 3.5 18.0 12.0
Harrén Mats SWE 2048 Västerviks ASK 3.5 18.0 12.0
50 von Brömssen Göran SWE 2074 SS Manhem 3.5 18.0 11.5
51 Cardilin Tim SWE 1844 Halmstad SS 3.5 16.5 11.5
52 Källerholm Pär SWE 2074 Ljungby SK 3.5 16.5 11.0
53 Jönsson Krister SWE 2133 Örebro SS 3.5 15.5 10.5
54 Svensson Anders SWE 2098 Västerviks ASK 3.5 14.0 9.5
55 Råvik Andreas SWE 1921 Vaggeryds SK 3.0 24.0 16.5
56 Fransson Angelina SWE 2066 Växjö SK 3.0 22.0 16.5
57 Rydström Tom SWE 2171 Växjö SK 3.0 21.0 13.5
58 Svensson Mikael SWE 2089 Landskrona SK 3.0 19.5 13.5
59 Gummesson Anton SWE 2027 Örebro SS 3.0 19.5 13.0
60 Unmack Christian SWE 2161 En Passant, Svedala 3.0 19.5 12.0
61 Dahlström Rickard SWE 2072 Lidköpings SS 3.0 19.0 13.5
Åström Lars SWE 2047 Limhamns SK 3.0 19.0 13.5
63 Hoang Johnny SWE 1626 Ljunbgy SK 3.0 19.0 13.0
64 Elenius Erik SWE 2073 Västerviks ASK 3.0 18.5 13.0
65 Andersson Jan SWE 1816 Ervalla SS 3.0 18.5 12.5
66 Thiborg Jesper SWE 2059 Hässleholms SK 3.0 18.5 12.0
Sandström Anders SWE 2024 SK Mumien 3.0 18.5 12.0
68 Karlsson Robin SWE 1989 En Passant, Svedala 3.0 17.5 12.5
69 Bengtsson Tage SWE 2078 Majornas SK 3.0 17.5 12.0
70 Lindström Reine SWE 1993 SA Mark 3.0 17.0 11.5
Rådberg John SWE 1930 Ljungby SK 3.0 17.0 11.5
72 Mattsson Michael SWE 2189 Schack 64 Haparanda 3.0 17.0 11.0
73 Sjödahl Sten SWE 1923 Oves SK 3.0 16.5 11.5
74 Olsson Bo SWE 1987 Lidköpings SS 3.0 16.5 11.0
Lindblad Björn SWE 1676 SK Kamraterna 3.0 16.5 11.0
76 Johansson Mikael SWE 2094 Allingsås SS 3.0 16.5 10.5
Degerfeldt Sven SWE 1837 SS Manhem 3.0 16.5 10.5
78 Pistol Mats-Erik SWE 1852 Oves SK 3.0 16.0 10.5
79 Olsson Tomas SWE 2001 Lunds ASK 3.0 15.0 8.5
80 Hall Simon SWE 1469 Örgryte SK 3.0 14.0 9.5
81 Svedberg Hans SWE 2051 Örgryte SK 3.0 13.0 8.0
82 Ronneland Daniel SWE 2263 Lidköpings SS 2.5 20.5 14.0
83 Karlsson Anders SWE 1871 En Passant, Svedala 2.5 19.5 14.0
84 Liedbeck Patrik SWE 1767 Limhamns SK 2.5 18.0 13.0
85 Drugge Patrik SWE 2247 Örebro SS 2.5 18.0 12.0
86 Barkman Rolf SWE 1845 Hjo SK 2.5 17.5 13.0
87 Svensson Sören SWE 2037 SS Manhem 2.5 17.0 11.5
Sundeby Johan SWE 1742 Värnamo SS 2.5 17.0 11.5
89 Svensson Daniel SWE 1700 Halmstads SS 2.5 16.5 11.0
90 Nilsson Kristoffer SWE 1948 Växjö SK 2.5 16.5 10.0
91 Ekberg Andreas SWE 1815 Hultfreds SK 2.5 16.0 10.5
92 Koski Viljo SWE 1932 Lidköpings SS 2.5 15.5 10.0
93 Lappas Georgios SWE 1735 SK Kamraterna 2.5 13.5 9.0
94 Rydéll Mårten SWE 1968 Västerviks ASK 2.0 20.5 15.0
95 Göransson Martin SWE 2036 Värnamo SS 2.0 20.0 12.5
96 Agovic Sejfo SWE 1790 Helsingborgs ASK 2.0 19.0 12.5
97 Andersson Thorbjörn SWE 1958 Harplinge SS 2.0 18.5 12.0
98 Nilsson Fredrik SWE 1282 Varbergs SK 2.0 18.0 12.5
99 Mörling Joakim SWE 1828 Limhamns SK 2.0 18.0 12.0
100 Petersson Daniel SWE 1941 SK Bara Bönder 2.0 17.5 12.5
101 Kasselstrand Erik SWE 1672 Gusums SK 2.0 17.0 11.5
102 Westerlund Ola SWE 1878 SK Kamraterna 2.0 17.0 11.0
103 Lindberg-Hansen Caroline SWE 1606 Halmstads SS 2.0 16.5 11.5
104 Wiman Kenneth SWE 1935 Skövde SS 2.0 16.5 11.0
105 Jämtbo Patrik SWE 1726 Skövde SS 2.0 16.0 11.0
106 Fransson Stefan SWE 1790 Oskarshamns SS 2.0 15.5 11.0
107 Naglic Zdenko SWE 1845 SK Kamraterna 2.0 15.5 10.5
108 Andersson Sven-Olof SWE 2013 Östersunds SS 2.0 15.0 8.5
109 Johansson Simon SWE 1271 Varbergs SK 2.0 14.5 10.0
110 Olsson Linn SWE 1645 En Passant, Svedala 2.0 13.5 9.0
111 Nilsson Gert SWE 1593 Markaryds SK 2.0 13.5 8.5
112 Nilsson Claes-Erik SWE 1539 Halmstads SS 2.0 12.5 8.5
Öjerskog Bertil SWE 1527 Klippans SK 2.0 12.5 8.5
114 Olsson Torgny SWE 1789 En Passant, Svedala 2.0 12.5 8.0
115 Hansen Anders SWE 1714 Harplinge SS 2.0 12.0 7.5
116 Svensson Paula SWE 1342 Harplinge SS 2.0 11.5 7.5
117 Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 2.0 9.5 6.0
118 Segerfelt Louise SWE 1770 SS Manhem 1.5 17.5 11.5
119 Boustedt Henrik SWE 1535 SK Kamraterna 1.5 15.5 10.0
120 Bjureblad Martin SWE 1265 SS Manhem 1.5 14.0 9.5
121 Nylander Lennart SWE 1590 SK Vi-Mo 1.5 12.0 7.5
122 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1339 Varbergs SK 1.5 11.5 7.5
123 Saad Hamza SWE 1262 Halmstads SS 1.0 17.0 11.0
124 Zejak Branislav SWE 1755 Falkenbergs SK 1.0 14.5 10.0
125 Storm Ingemar SWE 1688 Vara SS 1.0 14.5 9.5
126 Bröndum Kraul Jan DEN 1647 Köpenhamn N 1.0 14.0 9.5
127 Aldin Anders SWE 1561 En Passant, Svedala 1.0 13.5 9.0
128 Ng Klemens SWE 1526 Örgryte SK 1.0 12.5 8.5
Olsson Sven SWE 1502 Skromberga SS 1.0 12.5 8.5
130 Kinberger Elon SWE 1300 Halmstads SS 1.0 12.0 8.5
131 Karlsson William SWE 1400 Falkenbergs SK 0.5 14.0 9.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Resultat rond 6

6. Rond den 2012/05/18 klockan 1600

 

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 5 GM Brynell Stellan 2555 5 ½ – ½ 5 GM Berg Emanuell 2627 3
2 4 GM Hillarp-Persson Tiger 2663 1 – 0 Rotman Peter 2197 31
3 2 GM Hector Jonny 2630 4 0 – 1 GM Tikkanen Hans 2636 1
4 6 IM Ziegler Ari 2418 4 1 – 0 4 Moren Björn 2206 27
5 22 Lind Jan-Olov 2238 4 1 – 0 4 FM Frisk Kockum Anton 2410 7
6 29 Rosell Tomas 2200 4 ½ – ½ 4 FM Nilsson Sebastian 2399 9
7 28 Lundstedt Peter 2200 4 ½ – ½ 4 Mohammadi Amir 2324 11
8 41 Wahlström Lennart 2157 4 0 – 1 4 Lindgren Philip 2304 13
9 75 Ollén Martin 1963 4 0 – 1 4 FM Näslund Mikael 2241 21
10 10 Johansson Linus 2379 1 – 0 Brezinski Adam 2170 37
11 18 Arnelind Mikael 2256 1 – 0 Aira Johannes 2070 59
12 48 Nilsson Patrik 2113 ½ – ½ Reid Gregor 2171 35
13 54 Gutzmann Tobias 2076 0 – 1 3 Åberg Anton 2403 8
14 12 Fransson Peter 2312 3 1 – 0 3 Svensson Mikael 2089 51
15 14 Lindh Fredrik 2290 3 1 – 0 3 Bengtsson Tage 2078 53
16 52 Eriksson Kristian 2087 3 ½ – ½ 3 Madebrink Lars 2271 15
17 16 Östling Håkan 2269 3 1 – 0 3 Elenius Erik 2073 57
18 50 Johansson Mikael 2094 3 0 – 1 3 Kumar Rahul 2252 19
19 23 Svensson Leif 2236 3 1 – 0 3 Thiborg Jesper 2059 61
20 60 Fransson Angelina 2066 3 0 – 1 3 Lindborg Patrik 2230 25
21 26 Ask Josef 2206 3 1 – 0 3 Gummesson Anton 2027 67
22 30 Wiander Michael 2198 3 1 – 0 3 Lindström Reine 1993 71
23 36 Rydström Tom 2171 3 0 – 1 3 Gromark Per-Olof 1955 77
24 38 Lindhe Magnus 2169 3 ½ – ½ 3 Bengtsson Jessica 1945 79
25 64 Åström Lars 2047 3 0 – 1 3 Neretljak Nedzad 2164 39
26 42 Lindahl Emil 2154 3 1 – 0 3 Råvik Andreas 1921 85
27 68 Sandström Anders 2024 3 0 – 1 3 Nilsson Weine 2199 43
28 44 Larsson Dan 2144 3 1 – 0 3 Pistol Mats-Erik 1852 91
29 72 Karlsson Robin 1989 3 0 – 1 3 Olofsson-Dolk Mattis 2144 45
30 93 Cardilin Tim 1844 3 ½ – ½ 3 Jönsson Krister 2133 47
31 90 Olsson Henrik 1858 1 – 0 Ronneland Daniel 2263 17
32 20 Drugge Patrik 2247 0 – 1 Harrén Mats 2048 63
33 24 Karlsson Jörgen 2230 1 – 0 Svensson Sören 2037 65
34 102 Liedbeck Patrik 1767 0 – 1 Fritz Anton 2185 33
35 34 Persson Andreas 2177 1 – 0 Barkman Rolf 1845 88
36 49 Svensson Anders 2098 1 – 0 Sundeby Johan 1742 105
37 108 Svensson Daniel 1700 0 – 1 Källerholm Pär 2074 55
38 56 von Brömssen Göran 2074 1 – 0 Karlsson Anders 1871 89
39 87 Westerlund Ola 1878 2 0 – 1 2 Mattsson Michael 2189 32
40 40 Unmack Christian 2161 2 1 – 0 2 Naglic Zdenko 1845 92
41 58 Dahlström Rickard 2072 2 1 – 0 2 Mörling Joakim 1828 94
42 62 Svedberg Hans 2051 2 1 – 0 2 Fransson Stefan 1790 98
43 66 Göransson Martin 2036 2 0 – 1 2 Andersson Jan 1816 95
44 70 Olsson Tomas 2001 2 1 – 0 2 Agovic Sejfo 1790 97
45 106 Jämtbo Patrik 1726 2 0 – 1 2 Olsson Bo 1987 73
46 74 Rydéll Mårten 1968 2 0 – 1 2 Lindblad Björn 1676 110
47 80 Petersson Daniel 1941 2 0 – 1 2 Hoang Johnny 1626 114
48 124 Hall Simon 1469 2 1 – 0 2 Wiman Kenneth 1935 81
49 128 Nilsson Fredrik 1282 2 0 – 1 2 Rådberg John 1930 83
50 84 Sjödahl Sten 1923 2 1 – 0 2 Lindberg-Hansen Caroline 1606 115
51 129 Johansson Simon 1271 2 0 – 1 2 Degerfeldt Sven 1837 86
52 99 Olsson Torgny 1789 ½ – ½ Andersson Sven-Olof 2013 69
53 76 Andersson Thorbjörn 1958 ½ – ½ Valle Lorenzo 1770 101
54 100 Segerfelt Louise 1770 0 – 1 Nilsson Kristoffer 1948 78
55 82 Koski Viljo 1932 1 – 0 Boustedt Henrik 1535 120
56 96 Ekberg Andreas 1815 1 – 0 Strannabjer-Melin Rasmus 1339 127
57 104 Lappas Georgios 1735 1 – 0 1 Zejak Branislav 1755 103
58 118 Aldin Anders 1561 1 0 – 1 1 Hansen Anders 1714 107
59 121 Öjerskog Bertil 1527 1 1 – 0 1 Storm Ingemar 1688 109
60 111 Kasselstrand Erik 1672 1 1 – 0 1 Ng Klemens 1526 122
61 112 Bröndum Kraul Jan 1647 1 0 – 1 1 Svensson Paula 1342 126
62 131 Saad Hamza 1262 1 0 – 1 1 Olsson Linn 1645 113
63 116 Nilsson Gert 1593 1 1 – 0 1 Olsson Sven 1502 123
64 117 Nylander Lennart 1590 1 ½ – ½ 1 Bjureblad Martin 1265 130
65 119 Nilsson Claes-Erik 1539 1 1 – 0 ½ Karlsson William 1400 125
66 46 Kinberger Elon 1300 0 1 frirond

Lottning rond 6

6. Rond den 2012/05/18 klockan 1600

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 5 GM Brynell Stellan 2555 5 5 GM Berg Emanuell 2627 3
2 4 GM Hillarp-Persson Tiger 2663 Rotman Peter 2197 31
3 2 GM Hector Jonny 2630 4 GM Tikkanen Hans 2636 1
4 6 IM Ziegler Ari 2418 4 4 Moren Björn 2206 27
5 22 Lind Jan-Olov 2238 4 4 FM Frisk Kockum Anton 2410 7
6 29 Rosell Tomas 2200 4 4 FM Nilsson Sebastian 2399 9
7 28 Lundstedt Peter 2200 4 4 Mohammadi Amir 2324 11
8 41 Wahlström Lennart 2157 4 4 Lindgren Philip 2304 13
9 75 Ollén Martin 1963 4 4 FM Näslund Mikael 2241 21
10 10 Johansson Linus 2379 Brezinski Adam 2170 37
11 18 Arnelind Mikael 2256 Aira Johannes 2070 59
12 48 Nilsson Patrik 2113 Reid Gregor 2171 35
13 54 Gutzmann Tobias 2076 3 Åberg Anton 2403 8
14 12 Fransson Peter 2312 3 3 Svensson Mikael 2089 51
15 14 Lindh Fredrik 2290 3 3 Bengtsson Tage 2078 53
16 52 Eriksson Kristian 2087 3 3 Madebrink Lars 2271 15
17 16 Östling Håkan 2269 3 3 Elenius Erik 2073 57
18 50 Johansson Mikael 2094 3 3 Kumar Rahul 2252 19
19 23 Svensson Leif 2236 3 3 Thiborg Jesper 2059 61
20 60 Fransson Angelina 2066 3 3 Lindborg Patrik 2230 25
21 26 Ask Josef 2206 3 3 Gummesson Anton 2027 67
22 30 Wiander Michael 2198 3 3 Lindström Reine 1993 71
23 36 Rydström Tom 2171 3 3 Gromark Per-Olof 1955 77
24 38 Lindhe Magnus 2169 3 3 Bengtsson Jessica 1945 79
25 64 Åström Lars 2047 3 3 Neretljak Nedzad 2164 39
26 42 Lindahl Emil 2154 3 3 Råvik Andreas 1921 85
27 68 Sandström Anders 2024 3 3 Nilsson Weine 2199 43
28 44 Larsson Dan 2144 3 3 Pistol Mats-Erik 1851 91
29 72 Karlsson Robin 1989 3 3 Olofsson-Dolk Mattis 2144 45
30 93 Cardilin Tim 1844 3 3 Jönsson Krister 2133 47
31 90 Olsson Henrik 1852 Ronneland Daniel 2263 17
32 20 Drugge Patrik 2247 Harrén Mats 2048 63
33 24 Karlsson Jörgen 2230 Svensson Sören 2037 65
34 102 Liedbeck Patrik 1767 Fritz Anton 2185 33
35 34 Persson Andreas 2177 Barkman Rolf 1875 88
36 49 Svensson Anders 2098 Sundeby Johan 1742 105
37 108 Svensson Daniel 1700 Källerholm Pär 2074 55
38 56 von Brömssen Göran 2074 Karlsson Anders 1871 89
39 87 Westerlund Ola 1878 2 2 Mattsson Michael 2189 32
40 40 Unmack Christian 2161 2 2 Naglic Zdenko 1845 92
41 58 Dahlström Ricard 2072 2 2 Mörling Joakim 1828 94
42 62 Svedberg Hans 2050 2 2 Fransson Stefan 1790 98
43 66 Göransson Martin 2036 2 2 Andersson Jan 1816 95
44 70 Olsson Tomas 2001 2 2 Agovic Sejfo 1790 97
45 106 Jämtbo Patrik 1726 2 2 Olsson Bo 1987 73
46 74 Rydéll Mårten 1968 2 2 Lindblad Björn 1676 110
47 80 Petersson Daniel 1941 2 2 Hoang Johnny 1626 114
48 124 Hall Simon 1469 2 2 Wiman Kenneth 1935 81
49 128 Nilsson Fredrik 1282 2 2 Rådberg John 1930 83
50 84 Sjödahl Sten 1923 2 2 Lindberg-Hansen Caroline 1606 115
51 129 Johansson Simon 1271 2 2 Degerfeldt Sven 1888 86
52 99 Olsson Torgny 1789 Andersson Sven-Olof 2013 69
53 76 Andersson Thorbjörn 1958 Valle Lorenzo 1770 101
54 100 Segefelt Louise 1770 Nilsson Kristoffer 1948 78
55 82 Koski Viljo 1932 Boustedt Henrik 1535 120
56 96 Ekberg Andreas 1815 Strannabjer-Melin Rasmus 1339 127
57 104 Lappas Georgios 1745 1 Zejak Branislav 1755 103
58 118 Aldin Anders 1561 1 1 Hansen Anders 1714 107
59 121 Öjerskog Bertil 1527 1 1 Storm Ingemar 1688 109
60 111 Kasselstrand Erik 1672 1 1 Ng Klemens 1526 122
61 112 Bröndum Kraul Jan 1647 1 1 Svensson Paula 1342 126
62 131 Saad Hamza 1262 1 1 Olsson Linn 1645 113
63 116 Nilsson Gert 1593 1 1 Olsson Sven 1502 123
64 117 Nylander Lennart 1590 1 1 Bjureblad Martin 1265 130
65 119 Nilsson Claes-Erik 1539 1 ½ Karlsson William 1400 125
66 46 Kinberger Elon 1400 0 0 frirond

Ställning efter rond 5

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Berg Emanuell SWE 2627 SK Team Viking 5.0 15.5 9.0
2 GM Brynell Stellan SWE 2555 Limhamns SK 5.0 14.5 8.5
3 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2663 Lunds ASK 4.5 18.0 12.0
4 GM Tikkanen Hans SWE 2636 Lunds ASK 4.5 17.0 10.5
5 Rotman Peter SWE 2197 Helsingborgs SS 4.5 11.5 7.5
6 GM Hector Jonny SWE 2630 Limhamns SK 4.0 18.0 10.0
IM Ziegler Ari SWE 2418 Örgryte SK 4.0 18.0 10.0
8 FM Frisk Kockum Anton SWE 2410 Örgryte SK 4.0 17.0 10.0
9 Lind Jan-Olov SWE 2238 Örebro SS 4.0 15.5 9.0
Lundstedt Peter SWE 2200 Växjö SK 4.0 15.5 9.0
11 Moren Björn SWE 2206 Linköpings ASS 4.0 15.0 8.5
12 FM Nilsson Sebastian SWE 2399 Lunds ASK 4.0 14.5 8.5
Mohammadi Amir SWE 2324 SA Mark 4.0 14.5 8.5
14 FM Näslund Mikael SWE 2241 Kristallens SK 4.0 14.0 8.5
15 Lindgren Philip SWE 2304 Limhamns SK 4.0 13.5 9.0
16 Rosell Tomas SWE 2200 Helsingborgs ASK 4.0 13.5 7.5
17 Wahlström Lennart SWE 2157 Varbergs SK 4.0 13.0 7.0
18 Ollén Martin SWE 1963 Limhamns SK 4.0 12.0 6.5
19 Johansson Linus SWE 2379 Limhamns SK 3.5 19.0 11.5
20 Arnelind Mikael SWE 2256 Örgryte SK 3.5 16.5 9.5
21 Brezinski Adam SWE 2170 Oves SK 3.5 15.5 8.5
22 Aira Johannes SWE 2070 SS Manhem 3.5 15.0 9.0
23 Gutzmann Tobias SWE 2076 Växjö SK 3.5 13.5 8.5
24 Nilsson Patrik SWE 2113 Helsingborgs ASK 3.5 12.5 7.5
25 Reid Gregor SWE 2171 Harplinge SS 3.5 10.5 6.5
26 Fransson Peter SWE 2312 Lidköpings SS 3.0 17.5 10.5
27 Östling Håkan SWE 2269 Rödeby SK 3.0 17.0 10.0
28 Råvik Andreas SWE 1921 Vaggeryds SK 3.0 16.5 10.0
29 Fransson Angelina SWE 2066 Växjö SK 3.0 16.0 11.0
30 Ask Josef SWE 2206 Västerviks ASK 3.0 15.5 9.0
Rydström Tom SWE 2171 Växjö SK 3.0 15.5 9.0
32 Madebrink Lars SWE 2271 SK Kamraterna 3.0 15.0 9.5
33 Lindborg Patrik SWE 2230 Hultsfreds SK 3.0 15.0 9.0
34 Lindh Fredrik SWE 2290 Kristallens SK 3.0 14.5 9.0
35 Lindhe Magnus SWE 2169 Halmstads SS 3.0 14.5 8.5
Nilsson Weine SWE 2199 Jönköping-Huskvarna 3.0 14.5 8.5
37 Lindahl Emil SWE 2154 Växjö SK 3.0 14.0 9.0
38 Larsson Dan SWE 2144 SS Manhem 3.0 13.5 8.5
39 Neretljak Nedzad SWE 2164 Växjö SK 3.0 13.5 8.0
Olofsson-Dolk Mattis SWE 2144 Växjö SK 3.0 13.5 8.0
41 Wiander Michael SWE 2198 Stockholms SS 3.0 13.5 7.5
Gummesson Anton SWE 2027 Örebro SS 3.0 13.5 7.5
43 Eriksson Kristian SWE 2087 Varbergs SK 3.0 13.0 8.0
44 Åström Lars SWE 2047 Limhamns SK 3.0 13.0 7.5
Sandström Anders SWE 2024 SK Mumien 3.0 13.0 7.5
46 Åberg Anton SWE 2403 SK Kamraterna 3.0 12.5 7.0
47 Bengtsson Jessica SWE 1945 SS Manhem 3.0 12.0 8.0
48 Svensson Leif SWE 2236 Borås Fristad SK 3.0 12.0 7.5
49 Bengtsson Tage SWE 2078 Majornas SK 3.0 12.0 7.0
50 Johansson Mikael SWE 2094 Allingsås sS 3.0 11.5 7.0
Svensson Mikael SWE 2089 Landskrona SK 3.0 11.5 7.0
Lindström Reine SWE 1993 SA Mark 3.0 11.5 7.0
Gromark Per-Olof SWE 1955 Örgryte SK 3.0 11.5 7.0
Cardilin Tim SWE 1844 Halmstad SS 3.0 11.5 7.0
55 Karlsson Robin SWE 1989 En Passant, Svedala 3.0 11.0 6.0
56 Jönsson Krister SWE 2133 Örebro SS 3.0 10.5 6.5
Elenius Erik SWE 2073 Västerviks ASK 3.0 10.5 6.5
58 Thiborg Jesper SWE 2059 Hässleholms SK 3.0 10.5 6.0
59 Kumar Rahul SWE 2252 Örgryte SK 3.0 10.0 6.0
60 Pistol Mats-Erik SWE 1851 Oves SK 3.0 9.5 5.5
61 Karlsson Jörgen SWE 2230 Västerviks ASK 2.5 16.0 9.5
62 Persson Andreas SWE 2177 Kristallens SK 2.5 15.0 8.5
63 von Brömssen Göran SWE 2074 SS Manhem 2.5 13.5 9.0
64 Ronneland Daniel SWE 2263 Lidköpings SS 2.5 13.5 8.5
Karlsson Anders SWE 1871 En Passant, Svedala 2.5 13.5 8.5
66 Fritz Anton SWE 2185 Västerviks ASK 2.5 13.5 8.0
67 Olsson Henrik SWE 1852 Oves SK 2.5 12.0 8.5
68 Källerholm Pär SWE 2074 Ljungby SK 2.5 12.0 7.5
69 Liedbeck Patrik SWE 1767 Limhamns SK 2.5 11.5 7.5
70 Harrén Mats SWE 2048 Västerviks ASK 2.5 11.5 7.0
Svensson Sören SWE 2037 SS Manhem 2.5 11.5 7.0
72 Barkman Rolf SWE 1875 Hjo SK 2.5 11.0 7.5
73 Drugge Patrik SWE 2247 Örebro SS 2.5 11.0 6.5
74 Sundeby Johan SWE 1742 Värnamo SS 2.5 10.0 6.0
75 Svensson Anders SWE 2098 Västerviks ASK 2.5 9.5 5.5
76 Svensson Daniel SWE 1700 Halmstads SS 2.5 8.5 5.0
77 Unmack Christian SWE 2161 En Passant, Svedala 2.0 16.5 9.5
78 Dahlström Ricard SWE 2072 Lidköpings SS 2.0 15.0 10.0
79 Hoang Johnny SWE 1626 Ljunbgy SK 2.0 15.0 8.5
80 Göransson Martin SWE 2036 Värnamo SS 2.0 14.5 8.5
81 Rydéll Mårten SWE 1968 Västerviks ASK 2.0 14.0 9.0
82 Andersson Jan SWE 1816 Ervalla SS 2.0 13.5 8.5
Nilsson Fredrik SWE 1282 Varbergs SK 2.0 13.5 8.5
84 Degerfeldt Sven SWE 1888 SS Manhem 2.0 13.0 8.0
Lindblad Björn SWE 1676 SK Kamraterna 2.0 13.0 8.0
86 Mattsson Michael SWE 2189 Schack 64 Haparanda 2.0 13.0 7.5
87 Mörling Joakim SWE 1828 Limhamns SK 2.0 12.5 7.5
88 Hall Simon SWE 1469 Örgryte SK 2.0 12.0 7.5
89 Agovic Sejfo SWE 1790 Helsingborgs ASK 2.0 12.0 7.0
90 Olsson Bo SWE 1987 Lidköpings SS 2.0 11.5 8.0
91 Jämtbo Patrik SWE 1726 Skövde SS 2.0 11.5 7.0
Lindberg-Hansen Caroline SWE 1606 Halmstads SS 2.0 11.5 7.0
93 Olsson Tomas SWE 2001 Lunds ASK 2.0 11.5 5.5
94 Petersson Daniel SWE 1941 SK Bara Bönder 2.0 11.0 7.0
Rådberg John SWE 1930 Ljungby SK 2.0 11.0 7.0
96 Westerlund Ola SWE 1878 SK Kamraterna 2.0 11.0 6.0
Naglic Zdenko SWE 1845 SK Kamraterna 2.0 11.0 6.0
98 Sjödahl Sten SWE 1923 Oves SK 2.0 10.0 6.5
99 Fransson Stefan SWE 1790 Oskarshamns SS 2.0 10.0 6.0
Johansson Simon SWE 1271 Varbergs SK 2.0 10.0 6.0
101 Wiman Kenneth SWE 1935 Skövde SS 2.0 9.5 5.5
102 Svedberg Hans SWE 2050 Örgryte SK 2.0 9.0 5.0
103 Andersson Thorbjörn SWE 1958 Harplinge SS 1.5 13.5 8.5
104 Nilsson Kristoffer SWE 1948 Växjö SK 1.5 13.0 8.0
Segefelt Louise SWE 1770 SS Manhem 1.5 13.0 8.0
106 Koski Viljo SWE 1932 Lidköpings SS 1.5 12.0 7.0
107 Ekberg Andreas SWE 1815 Hultfreds SK 1.5 12.0 6.5
108 Andersson Sven-Olof SWE 2013 Östersunds SS 1.5 11.0 5.5
109 Lappas Georgios SWE 1745 SK Kamraterna 1.5 10.0 6.5
110 Boustedt Henrik SWE 1535 SK Kamraterna 1.5 9.5 5.5
111 Olsson Torgny SWE 1789 En Passant, Svedala 1.5 8.5 4.5
112 Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 1.5 7.5 4.0
113 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1339 Varbergs SK 1.5 7.0 4.5
114 Kasselstrand Erik SWE 1672 Gusums SK 1.0 13.5 7.0
115 Saad Hamza SWE 1262 Halmstads SS 1.0 13.0 8.0
116 Storm Ingemar SWE 1688 Vara SS 1.0 11.0 7.0
Bröndum Kraul Jan DEN 1647 Köpenhamn N 1.0 11.0 7.0
118 Bjureblad Martin SWE 1265 SS Manhem 1.0 11.0 6.5
119 Nilsson Gert SWE 1593 Markaryds SK 1.0 10.5 7.0
120 Olsson Linn SWE 1645 En Passant, Svedala 1.0 10.5 5.5
121 Hansen Anders SWE 1714 Harplinge SS 1.0 10.0 6.5
122 Ng Klemens SWE 1526 Örgryte SK 1.0 10.0 6.0
123 Zejak Branislav SWE 1755 Falkenbergs SK 1.0 9.5 6.0
124 Nylander Lennart SWE 1590 SK Vi-Mo 1.0 9.5 5.5
Aldin Anders SWE 1561 En Passant, Svedala 1.0 9.5 5.5
126 Nilsson Claes-Erik SWE 1539 Halmstads SS 1.0 9.5 5.0
127 Svensson Paula SWE 1342 Harplinge SS 1.0 9.0 6.0
128 Öjerskog Bertil SWE 1527 Klippans SK 1.0 8.0 5.5
129 Olsson Sven SWE 1502 Skromberga SS 1.0 8.0 5.0
130 Karlsson William SWE 1400 Falkenbergs SK 0.5 9.5 5.5
131 Kinberger Elon SWE 1400 Halmstads SS 0.0 9.0 5.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Resultat rond 5

5. Rond den 2012/05/18 klockan 1000

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 1 GM Tikkanen Hans 2636 4 ½ – ½ 4 GM Hillarp-Persson Tiger 2663 4
2 5 GM Brynell Stellan 2555 4 1 – 0 4 GM Hector Jonny 2630 2
3 3 GM Berg Emanuell 2627 4 1 – 0 4 IM Ziegler Ari 2418 6
4 7 FM Frisk Kockum Anton 2410 3 1 – 0 Johansson Linus 2379 10
5 31 Rotman Peter 2197 1 – 0 3 Fransson Peter 2312 12
6 9 FM Nilsson Sebastian 2399 3 1 – 0 3 Wiander Michael 2198 30
7 11 Mohammadi Amir 2324 3 1 – 0 3 Rydström Tom 2171 36
8 13 Lindgren Philip 2304 3 1 – 0 3 Lindhe Magnus 2169 38
9 29 Rosell Tomas 2200 3 1 – 0 3 Östling Håkan 2269 16
10 35 Reid Gregor 2171 3 ½ – ½ 3 Arnelind Mikael 2256 18
11 21 FM Näslund Mikael 2241 3 1 – 0 3 Lindahl Emil 2154 42
12 39 Neretljak Nedzad 2164 3 0 – 1 3 Lind Jan-Olov 2238 22
13 41 Wahlström Lennart 2157 3 1 – 0 3 Ask Josef 2206 26
14 27 Moren Björn 2206 3 1 – 0 3 Fransson Angelina 2066 60
15 85 Råvik Andreas 1921 3 0 – 1 3 Lundstedt Peter 2200 28
16 75 Ollén Martin 1963 3 1 – 0 Karlsson Jörgen 2230 24
17 51 Svensson Mikael 2089 ½ – ½ Lindh Fredrik 2290 14
18 15 Madebrink Lars 2271 ½ – ½ Johansson Mikael 2094 50
19 17 Ronneland Daniel 2263 0 – 1 Nilsson Patrik 2113 48
20 57 Elenius Erik 2073 ½ – ½ Svensson Leif 2236 23
21 25 Lindborg Patrik 2230 ½ – ½ Åström Lars 2047 64
22 33 Fritz Anton 2185 0 – 1 Gutzmann Tobias 2076 54
23 59 Aira Johannes 2070 1 – 0 Persson Andreas 2177 34
24 37 Brezinski Adam 2170 1 – 0 Karlsson Anders 1871 89
25 47 Jönsson Krister 2133 ½ – ½ Sandström Anders 2024 68
26 19 Kumar Rahul 2252 2 1 – 0 Olsson Henrik 1852 90
27 8 Åberg Anton 2403 2 1 – 0 2 Rydéll Mårten 1968 74
28 77 Gromark Per-Olof 1955 2 1 – 0 2 Mattsson Michael 2189 32
29 79 Bengtsson Jessica 1945 2 1 – 0 2 Unmack Christian 2161 40
30 43 Nilsson Weine 2199 2 1 – 0 2 Petersson Daniel 1941 80
31 83 Rådberg John 1930 2 0 – 1 2 Larsson Dan 2144 44
32 45 Olofsson-Dolk Mattis 2144 2 1 – 0 2 Sjödahl Sten 1923 84
33 86 Degerfeldt Sven 1888 2 0 – 1 2 Eriksson Kristian 2087 52
34 53 Bengtsson Tage 2078 2 1 – 0 2 Westerlund Ola 1878 87
35 55 Källerholm Pär 2074 2 ½ – ½ 2 Liedbeck Patrik 1767 102
36 88 Barkman Rolf 1875 2 ½ – ½ 2 von Brömssen Göran 2074 56
37 91 Pistol Mats-Erik 1851 2 1 – 0 2 Dahlström Ricard 2072 58
38 61 Thiborg Jesper 2059 2 1 – 0 2 Lindblad Björn 1676 110
39 93 Cardilin Tim 1844 2 1 – 0 2 Göransson Martin 2036 66
40 67 Gummesson Anton 2027 2 1 – 0 2 Hoang Johnny 1626 114
41 71 Lindström Reine 1993 2 1 – 0 2 Nilsson Fredrik 1282 128
42 95 Andersson Jan 1816 2 0 – 1 2 Karlsson Robin 1989 72
43 97 Agovic Sejfo 1790 2 0 – 1 Svensson Anders 2098 49
44 78 Nilsson Kristoffer 1948 0 – 1 Drugge Patrik 2247 20
45 63 Harrén Mats 2048 1 – 0 Koski Viljo 1932 82
46 65 Svensson Sören 2037 1 – 0 Segefelt Louise 1770 100
47 69 Andersson Sven-Olof 2013 0 – 1 Svensson Daniel 1700 108
48 115 Lindberg-Hansen Caroline 1606 ½ – ½ Olsson Tomas 2001 70
49 105 Sundeby Johan 1742 1 – 0 Andersson Thorbjörn 1958 76
50 109 Storm Ingemar 1688 1 0 – 1 1 Svedberg Hans 2050 62
51 73 Olsson Bo 1987 1 1 – 0 1 Kasselstrand Erik 1672 111
52 81 Wiman Kenneth 1935 1 1 – 0 1 Nilsson Gert 1593 116
53 92 Naglic Zdenko 1845 1 1 – 0 1 Nilsson Claes-Erik 1539 119
54 113 Olsson Linn 1645 1 0 – 1 1 Mörling Joakim 1828 94
55 120 Boustedt Henrik 1535 1 ½ – ½ 1 Ekberg Andreas 1815 96
56 122 Ng Klemens 1526 1 0 – 1 1 Fransson Stefan 1790 98
57 127 Strannabjer-Melin Rasmus 1339 1 ½ – ½ 1 Olsson Torgny 1789 99
58 103 Zejak Branislav 1755 1 0 – 1 1 Hall Simon 1469 124
59 130 Bjureblad Martin 1265 1 0 – 1 1 Jämtbo Patrik 1726 106
60 107 Hansen Anders 1714 1 0 – 1 1 Johansson Simon 1271 129
61 101 Valle Lorenzo 1770 ½ 1 – 0 1 Saad Hamza 1262 131
62 104 Lappas Georgios 1745 ½ 1 – 0 ½ Karlsson William 1400 125
63 123 Olsson Sven 1502 ½ ½ – ½ ½ Bröndum Kraul Jan 1647 112
64 118 Aldin Anders 1561 ½ ½ – ½ ½ Nylander Lennart 1590 117
65 46 Kinberger Elon 1400 0 - – + 0 Svensson Paula 1342 126
66 121 Öjerskog Bertil 1527 0 1 frirond

Lottning rond 5

5. Rond den 2012/05/18 klockan 1000

 

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 1 GM Tikkanen Hans 2636 4 4 GM Hillarp-Persson Tiger 2663 4
2 5 GM Brynell Stellan 2555 4 4 GM Hector Jonny 2630 2
3 3 GM Berg Emanuell 2627 4 4 IM Ziegler Ari 2418 6
4 7 FM Frisk Kockum Anton 2410 3 Johansson Linus 2379 10
5 31 Rotman Peter 2197 3 Fransson Peter 2312 12
6 9 FM Nilsson Sebastian 2399 3 3 Wiander Michael 2198 30
7 11 Mohammadi Amir 2324 3 3 Rydström Tom 2171 36
8 13 Lindgren Philip 2304 3 3 Lindhe Magnus 2169 38
9 29 Rosell Tomas 2200 3 3 Östling Håkan 2269 16
10 35 Reid Gregor 2171 3 3 Arnelind Mikael 2256 18
11 21 FM Näslund Mikael 2241 3 3 Lindahl Emil 2154 42
12 39 Neretljak Nedzad 2164 3 3 Lind Jan-Olov 2238 22
13 41 Wahlström Lennart 2157 3 3 Ask Josef 2206 26
14 27 Moren Björn 2206 3 3 Fransson Angelina 2066 60
15 85 Råvik Andreas 1921 3 3 Lundstedt Peter 2200 28
16 75 Ollén Martin 1963 3 Karlsson Jörgen 2230 24
17 51 Svensson Mikael 2089 Lindh Fredrik 2290 14
18 15 Madebrink Lars 2271 Johansson Mikael 2094 50
19 17 Ronneland Daniel 2263 Nilsson Patrik 2113 48
20 57 Elenius Erik 2073 Svensson Leif 2236 23
21 25 Lindborg Patrik 2230 Åström Lars 2047 64
22 33 Fritz Anton 2185 Gutzmann Tobias 2076 54
23 59 Aira Johannes 2070 Persson Andreas 2177 34
24 37 Brezinski Adam 2170 Karlsson Anders 1871 89
25 47 Jönsson Krister 2133 Sandström Anders 2024 68
26 19 Kumar Rahul 2252 2 Olsson Henrik 1852 90
27 8 Åberg Anton 2403 2 2 Rydéll Mårten 1968 74
28 77 Gromark Per-Olof 1955 2 2 Mattsson Michael 2189 32
29 79 Bengtsson Jessica 1945 2 2 Unmack Christian 2161 40
30 43 Nilsson Weine 2148 2 2 Petersson Daniel 1941 80
31 83 Rådberg John 1930 2 2 Larsson Dan 2144 44
32 45 Olofsson-Dolk Mattis 2144 2 2 Sjödahl Sten 1923 84
33 86 Degerfeldt Sven 1888 2 2 Eriksson Kristian 2087 52
34 53 Bengtsson Tage 2078 2 2 Westerlund Ola 1878 87
35 55 Källerholm Pär 2074 2 2 Liedbeck Patrik 1767 102
36 88 Barkman Rolf 1875 2 2 von Brömssen Göran 2074 56
37 91 Pistol Mats-Erik 1851 2 2 Dahlström Ricard 2072 58
38 61 Thiborg Jesper 2059 2 2 Lindblad Björn 1676 110
39 93 Cardilin Tim 1844 2 2 Göransson Martin 2036 66
40 67 Gummesson Anton 2027 2 2 Hoang Johnny 1626 114
41 71 Lindström Reine 1993 2 2 Nilsson Fredrik 1282 128
42 95 Andersson Jan 1816 2 2 Karlsson Robin 1989 72
43 97 Agovic Sejfo 1790 2 Svensson Anders 2098 49
44 78 Nilsson Kristoffer 1948 Drugge Patrik 2247 20
45 63 Harrén Mats 2048 Koski Viljo 1932 82
46 65 Svensson Sören 2037 Segefelt Louise 1770 100
47 69 Andersson Sven-Olof 2013 Svensson Daniel 1700 108
48 115 Lindberg-Hansen Caroline 1606 Olsson Tomas 2001 70
49 105 Sundeby Johan 1742 Andersson Thorbjörn 1958 76
50 109 Storm Ingemar 1688 1 1 Svedberg Hans 2050 62
51 73 Olsson Bo 1987 1 1 Kasselstrand Erik 1672 111
52 81 Wiman Kenneth 1935 1 1 Nilsson Gert 1593 116
53 92 Naglic Zdenko 1845 1 1 Nilsson Claes-Erik 1539 119
54 113 Olsson Linn 1645 1 1 Mörling Joakim 1828 94
55 120 Boustedt Henrik 1535 1 1 Ekberg Andreas 1815 96
56 122 Ng Klemens 1526 1 1 Fransson Stefan 1790 98
57 127 Strannabjer-Melin Rasmus 1339 1 1 Olsson Torgny 1789 99
58 103 Zejak Branislav 1755 1 1 Hall Simon 1469 124
59 130 Bjureblad Martin 1265 1 1 Jämtbo Patrik 1726 106
60 107 Hansen Anders 1714 1 1 Johansson Simon 1271 129
61 101 Valle Loenzo 1770 ½ 1 Saad Hamza 1262 131
62 104 Lappas Georgios 1745 ½ ½ Karlsson William 1400 125
63 123 Olsson Sven 1502 ½ ½ Bröndum Kraul Jan 1647 112
64 118 Aldin Anders 1561 ½ ½ Nylander Lennart 1590 117
65 46 Kinberger Elon 1400 0 0 Svensson Paula 1342 126
66 121 Öjerskog Bertil 1527 0 1 frirond

Ställning efter rond 4

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Berg Emanuell SWE 2627 SK Team Viking 4.0 11.0 5.5
2 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2663 Lunds ASK 4.0 10.5 6.0
3 GM Tikkanen Hans SWE 2636 Lunds ASK 4.0 10.5 5.5
GM Hector Jonny SWE 2630 Limhamns SK 4.0 10.5 5.5
5 IM Ziegler Ari SWE 2418 Örgryte SK 4.0 10.0 5.0
6 GM Brynell Stellan SWE 2555 Limhamns SK 4.0 9.5 5.0
7 Johansson Linus SWE 2379 Limhamns SK 3.5 11.5 5.5
8 Rotman Peter SWE 2197 Helsingborgs SS 3.5 8.0 4.0
9 FM Frisk Kockum Anton SWE 2410 Örgryte SK 3.0 11.5 5.5
10 Råvik Andreas SWE 1921 Vaggeryds SK 3.0 11.0 5.5
11 Fransson Peter SWE 2312 Lidköpings SS 3.0 10.5 4.5
Arnelind Mikael SWE 2256 Örgryte SK 3.0 10.5 4.5
13 Östling Håkan SWE 2269 Rödeby SK 3.0 10.0 5.0
14 Mohammadi Amir SWE 2324 SA Mark 3.0 10.0 4.5
15 Lind Jan-Olov SWE 2238 Örebro SS 3.0 10.0 4.0
16 Fransson Angelina SWE 2066 Växjö SK 3.0 9.5 5.5
17 FM Nilsson Sebastian SWE 2399 Lunds ASK 3.0 9.5 4.5
Moren Björn SWE 2206 Linköpings ASS 3.0 9.5 4.5
Lundstedt Peter SWE 2200 Växjö SK 3.0 9.5 4.5
20 Ollén Martin SWE 1963 Limhamns SK 3.0 9.5 4.0
21 Lindgren Philip SWE 2304 Limhamns SK 3.0 8.5 4.0
FM Näslund Mikael SWE 2241 Kristallens SK 3.0 8.5 4.0
Neretljak Nedzad SWE 2164 Växjö SK 3.0 8.5 4.0
24 Rosell Tomas SWE 2200 Helsingborgs ASK 3.0 8.5 3.5
Lindhe Magnus SWE 2169 Halmstads SS 3.0 8.5 3.5
Wahlström Lennart SWE 2157 Varbergs SK 3.0 8.5 3.5
27 Wiander Michael SWE 2198 Stockholms SS 3.0 8.0 4.0
Lindahl Emil SWE 2154 Växjö SK 3.0 8.0 4.0
29 Rydström Tom SWE 2171 Växjö SK 3.0 8.0 3.5
30 Ask Josef SWE 2206 Västerviks ASK 3.0 7.5 4.0
31 Reid Gregor SWE 2171 Harplinge SS 3.0 7.0 3.5
32 Brezinski Adam SWE 2170 Oves SK 2.5 10.5 4.5
33 Lindborg Patrik SWE 2230 Hultsfreds SK 2.5 10.0 5.0
34 Aira Johannes SWE 2070 SS Manhem 2.5 9.5 5.0
35 Persson Andreas SWE 2177 Kristallens SK 2.5 9.5 4.5
36 Gutzmann Tobias SWE 2076 Växjö SK 2.5 9.0 5.0
37 Lindh Fredrik SWE 2290 Kristallens SK 2.5 9.0 4.5
Madebrink Lars SWE 2271 SK Kamraterna 2.5 9.0 4.5
Karlsson Jörgen SWE 2230 Västerviks ASK 2.5 9.0 4.5
40 Fritz Anton SWE 2185 Västerviks ASK 2.5 8.5 4.5
Nilsson Patrik SWE 2113 Helsingborgs ASK 2.5 8.5 4.5
42 Svensson Leif SWE 2236 Borås Fristad SK 2.5 8.5 4.0
Svensson Mikael SWE 2089 Landskrona SK 2.5 8.5 4.0
44 Åström Lars SWE 2047 Limhamns SK 2.5 8.0 4.5
45 Ronneland Daniel SWE 2263 Lidköpings SS 2.5 8.0 4.0
46 Sandström Anders SWE 2024 SK Mumien 2.5 8.0 3.5
47 Karlsson Anders SWE 1871 En Passant, Svedala 2.5 7.5 4.0
48 Johansson Mikael SWE 2094 Allingsås sS 2.5 7.0 3.5
Elenius Erik SWE 2073 Västerviks ASK 2.5 7.0 3.5
50 Olsson Henrik SWE 1852 Oves SK 2.5 6.5 4.0
51 Jönsson Krister SWE 2133 Örebro SS 2.5 6.5 3.5
52 Nilsson Weine SWE 2148 Jönköping-Huskvarna 2.0 10.5 5.0
53 Olofsson-Dolk Mattis SWE 2144 Växjö SK 2.0 10.0 5.0
Gummesson Anton SWE 2027 Örebro SS 2.0 10.0 5.0
55 Larsson Dan SWE 2144 SS Manhem 2.0 9.5 5.5
56 Unmack Christian SWE 2161 En Passant, Svedala 2.0 9.5 4.5
57 Bengtsson Jessica SWE 1945 SS Manhem 2.0 9.0 5.5
58 Rydéll Mårten SWE 1968 Västerviks ASK 2.0 9.0 5.0
59 Göransson Martin SWE 2036 Värnamo SS 2.0 9.0 4.5
Hoang Johnny SWE 1626 Ljunbgy SK 2.0 9.0 4.5
61 von Brömssen Göran SWE 2074 SS Manhem 2.0 8.5 5.5
62 Dahlström Ricard SWE 2072 Lidköpings SS 2.0 8.5 5.0
63 Lindström Reine SWE 1993 SA Mark 2.0 8.5 4.0
64 Agovic Sejfo SWE 1790 Helsingborgs ASK 2.0 8.0 4.5
65 Källerholm Pär SWE 2074 Ljungby SK 2.0 8.0 4.0
Andersson Jan SWE 1816 Ervalla SS 2.0 8.0 4.0
67 Eriksson Kristian SWE 2087 Varbergs SK 2.0 7.5 4.0
Bengtsson Tage SWE 2078 Majornas SK 2.0 7.5 4.0
Rådberg John SWE 1930 Ljungby SK 2.0 7.5 4.0
Cardilin Tim SWE 1844 Halmstad SS 2.0 7.5 4.0
71 Mattsson Michael SWE 2189 Schack 64 Haparanda 2.0 7.5 3.5
Karlsson Robin SWE 1989 En Passant, Svedala 2.0 7.5 3.5
Gromark Per-Olof SWE 1955 Örgryte SK 2.0 7.5 3.5
74 Kumar Rahul SWE 2252 Örgryte SK 2.0 7.0 4.0
75 Petersson Daniel SWE 1941 SK Bara Bönder 2.0 7.0 3.5
Degerfeldt Sven SWE 1888 SS Manhem 2.0 7.0 3.5
Nilsson Fredrik SWE 1282 Varbergs SK 2.0 7.0 3.5
78 Barkman Rolf SWE 1875 Hjo SK 2.0 6.5 3.5
79 Åberg Anton SWE 2403 SK Kamraterna 2.0 6.5 3.0
Lindblad Björn SWE 1676 SK Kamraterna 2.0 6.5 3.0
81 Thiborg Jesper SWE 2059 Hässleholms SK 2.0 6.0 3.0
82 Pistol Mats-Erik SWE 1851 Oves SK 2.0 6.0 2.5
83 Westerlund Ola SWE 1878 SK Kamraterna 2.0 6.0 2.0
84 Liedbeck Patrik SWE 1767 Limhamns SK 2.0 5.5 3.0
85 Sjödahl Sten SWE 1923 Oves SK 2.0 4.5 2.5
86 Harrén Mats SWE 2048 Västerviks ASK 1.5 10.0 5.0
87 Andersson Thorbjörn SWE 1958 Harplinge SS 1.5 9.0 5.0
88 Lindberg-Hansen Caroline SWE 1606 Halmstads SS 1.5 9.0 4.5
89 Segefelt Louise SWE 1770 SS Manhem 1.5 8.5 4.0
90 Nilsson Kristoffer SWE 1948 Växjö SK 1.5 8.0 4.5
91 Koski Viljo SWE 1932 Lidköpings SS 1.5 8.0 4.0
92 Drugge Patrik SWE 2247 Örebro SS 1.5 7.5 4.0
Svensson Sören SWE 2037 SS Manhem 1.5 7.5 4.0
94 Sundeby Johan SWE 1742 Värnamo SS 1.5 7.0 3.5
95 Olsson Tomas SWE 2001 Lunds ASK 1.5 7.0 2.5
96 Svensson Anders SWE 2098 Västerviks ASK 1.5 6.5 3.5
97 Andersson Sven-Olof SWE 2013 Östersunds SS 1.5 6.5 2.0
98 Svensson Daniel SWE 1700 Halmstads SS 1.5 4.5 2.5
99 Kasselstrand Erik SWE 1672 Gusums SK 1.0 9.5 4.5
100 Olsson Bo SWE 1987 Lidköpings SS 1.0 8.5 4.0
Ekberg Andreas SWE 1815 Hultfreds SK 1.0 8.5 4.0
Hall Simon SWE 1469 Örgryte SK 1.0 8.5 4.0
Saad Hamza SWE 1262 Halmstads SS 1.0 8.5 4.0
104 Wiman Kenneth SWE 1935 Skövde SS 1.0 8.0 4.0
105 Naglic Zdenko SWE 1845 SK Kamraterna 1.0 7.5 4.0
Mörling Joakim SWE 1828 Limhamns SK 1.0 7.5 4.0
Jämtbo Patrik SWE 1726 Skövde SS 1.0 7.5 4.0
Hansen Anders SWE 1714 Harplinge SS 1.0 7.5 4.0
Ng Klemens SWE 1526 Örgryte SK 1.0 7.5 4.0
110 Svedberg Hans SWE 2050 Örgryte SK 1.0 7.0 4.0
Fransson Stefan SWE 1790 Oskarshamns SS 1.0 7.0 4.0
112 Bjureblad Martin SWE 1265 SS Manhem 1.0 7.0 3.5
113 Storm Ingemar SWE 1688 Vara SS 1.0 6.5 4.0
Nilsson Gert SWE 1593 Markaryds SK 1.0 6.5 4.0
115 Olsson Torgny SWE 1789 En Passant, Svedala 1.0 6.5 3.5
Zejak Branislav SWE 1755 Falkenbergs SK 1.0 6.5 3.5
117 Olsson Linn SWE 1645 En Passant, Svedala 1.0 6.5 3.0
118 Johansson Simon SWE 1271 Varbergs SK 1.0 6.0 3.0
119 Boustedt Henrik SWE 1535 SK Kamraterna 1.0 5.5 3.0
120 Nilsson Claes-Erik SWE 1539 Halmstads SS 1.0 5.5 2.5
121 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1339 Varbergs SK 1.0 3.0 2.0
122 Bröndum Kraul Jan DEN 1647 Köpenhamn N 0.5 8.5 4.5
123 Lappas Georgios SWE 1745 SK Kamraterna 0.5 7.5 3.0
124 Aldin Anders SWE 1561 En Passant, Svedala 0.5 6.5 3.5
125 Valle Loenzo SWE 1770 Emmaboda SS 0.5 6.5 3.0
Karlsson William SWE 1400 Falkenbergs SK 0.5 6.5 3.0
127 Nylander Lennart SWE 1590 SK Vi-Mo 0.5 6.0 3.5
128 Olsson Sven SWE 1502 Skromberga SS 0.5 5.5 3.0
129 Öjerskog Bertil SWE 1527 Klippans SK 0.0 7.0 4.0
130 Svensson Paula SWE 1342 Harplinge SS 0.0 7.0 3.5
131 Kinberger Elon SWE 1400 Halmstads SS 0.0 6.5 3.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)