Ställning efter rond 8

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 7.0 42.5 32.0
2 GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 6.5 43.0 32.0
3 FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 6.5 41.5 32.0
4 GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 6.5 36.5 28.5
5 GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 6.0 44.0 33.5
6 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 6.0 42.5 31.0
7 IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 6.0 40.5 30.0
8 GM Carlsson Pontus SWE 2613 Linköpings ASS 6.0 39.0 29.0
9 Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 6.0 38.0 28.5
Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 6.0 38.0 28.5
11 FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 5.5 43.0 32.0
12 IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 5.5 41.5 31.0
IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 5.5 41.5 31.0
14 Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 5.5 36.5 26.5
15 Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 5.5 34.0 25.5
16 Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 5.5 33.5 25.0
17 Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 5.0 39.5 30.5
18 Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 5.0 39.0 29.5
19 Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 5.0 38.5 29.0
20 Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 5.0 37.5 27.5
21 Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 5.0 37.0 28.0
Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 5.0 37.0 28.0
23 Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 5.0 36.5 27.5
24 Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 5.0 36.5 26.5
25 FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 5.0 36.0 26.5
26 Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 5.0 36.0 26.0
27 Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 5.0 34.5 26.5
28 Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 5.0 34.5 24.5
29 Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 5.0 33.0 24.5
30 Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 5.0 31.5 23.5
31 Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 5.0 27.5 21.0
32 Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 4.5 39.5 31.0
33 Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 4.5 39.5 28.5
34 FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 4.5 38.5 29.0
35 Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 4.5 38.0 29.0
36 Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 4.5 35.5 26.5
37 Stray Gunnar NOR 2050 Moss 4.5 35.0 27.5
38 Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 4.5 35.0 26.0
39 Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 4.5 35.0 25.5
40 Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 4.5 34.5 26.0
41 Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 4.5 33.0 25.0
42 Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 4.5 33.0 24.5
43 Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 4.5 32.5 24.0
44 Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 4.5 32.0 24.5
45 Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 4.5 32.0 23.0
46 Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 4.5 30.0 22.0
47 Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 4.5 29.0 22.0
48 Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 4.5 28.5 21.0
49 Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 4.0 35.0 27.5
50 Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 4.0 35.0 26.0
51 Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 4.0 35.0 25.0
52 Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 4.0 34.5 25.5
53 Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 4.0 34.0 24.5
54 Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 4.0 33.5 26.0
55 Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 4.0 33.5 25.0
56 Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 4.0 33.5 24.5
Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 4.0 33.5 24.5
58 Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 4.0 32.5 25.5
59 Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 4.0 32.0 24.0
60 Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 4.0 31.5 24.5
61 Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 4.0 31.5 23.5
62 Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 4.0 31.0 23.5
63 Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 4.0 27.0 19.0
64 Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 4.0 26.5 20.5
65 Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 3.5 34.5 26.0
66 Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 3.5 34.0 26.5
67 Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 3.5 32.5 23.5
68 Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 3.5 32.0 24.5
69 Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 3.5 31.0 23.5
70 Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 3.5 30.0 22.5
71 Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 3.5 29.5 21.0
72 Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 3.5 29.0 22.0
Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 3.5 29.0 22.0
Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 3.5 29.0 22.0
75 Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 3.5 27.5 20.5
76 Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 3.5 27.0 19.5
77 Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 3.5 26.0 20.5
78 Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 3.5 26.0 20.0
79 Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 3.5 21.0 16.0
80 Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 3.0 31.0 24.0
81 Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 3.0 30.5 23.0
82 Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 3.0 30.0 23.5
83 Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 3.0 28.5 21.5
Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 3.0 28.5 21.5
Khilberg-Tran Jimmy SWE 1488 Värnamo SS 3.0 28.5 21.5
86 Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 3.0 27.5 20.5
87 Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 3.0 27.0 20.5
88 Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 3.0 26.0 18.0
89 Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 3.0 25.0 19.0
90 Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 2.5 35.0 26.0
91 Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 2.5 31.5 23.0
92 Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 2.5 31.0 23.5
93 Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 2.5 28.5 21.5
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 2.5 28.5 21.5
95 Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 2.5 27.0 20.0
96 Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 2.5 26.5 20.0
Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 2.5 26.5 20.0
98 Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 2.5 26.0 19.5
99 Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 2.5 23.5 17.5
100 Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 2.5 22.0 16.5
101 Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 2.5 20.5 16.0
102 Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 2.5 20.0 14.5
103 Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 2.5 19.5 14.0
104 Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 2.0 26.0 19.0
105 Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 2.0 25.0 18.0
106 Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 1.5 24.0 17.5
107 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 1.5 23.0 17.5
108 Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 1.5 21.5 16.5
109 Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 1.0 23.5 15.5
110 Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 1.0 23.0 16.5

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Ställning efter rond 5

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 4.5 17.0 10.5
2 IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 4.5 17.0 10.0
3 GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 4.5 15.0 9.0
4 GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 4.5 14.5 8.5
5 GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 4.0 15.5 9.5
6 FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 4.0 15.5 9.0
7 Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 4.0 15.0 9.0
8 Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 4.0 14.5 8.0
9 Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 4.0 14.0 8.5
10 FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 4.0 14.0 8.0
11 Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 4.0 13.5 8.5
12 GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 4.0 13.0 8.5
13 Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 4.0 12.5 8.0
14 Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 4.0 11.0 6.5
15 Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 4.0 10.5 6.5
16 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 3.5 18.5 11.0
17 IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 3.5 17.0 10.5
18 Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 3.5 16.0 9.5
19 FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 3.5 15.5 9.5
20 Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 3.5 15.0 8.5
Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 3.5 15.0 8.5
22 Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 3.5 14.0 8.5
23 Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 3.5 13.5 7.5
24 Stray Gunnar NOR 2050 Moss 3.5 13.0 8.0
25 Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 3.5 12.5 7.5
26 Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 3.5 9.5 5.5
27 GM Carlsson Pontus SWE 2639 Linköpings ASS 3.0 17.0 10.5
28 Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 3.0 16.0 10.0
29 Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 3.0 15.5 10.0
30 Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 3.0 15.0 9.0
31 Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 3.0 14.5 8.0
32 Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 3.0 14.0 9.0
33 FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 3.0 14.0 8.5
Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 3.0 14.0 8.5
35 Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 3.0 14.0 8.0
36 Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 3.0 13.5 8.0
37 Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 3.0 13.0 8.0
38 Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 3.0 13.0 7.0
39 Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 3.0 12.5 7.0
Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 3.0 12.5 7.0
41 Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 3.0 11.5 6.5
Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 3.0 11.5 6.5
43 Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 3.0 11.0 7.5
44 Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 3.0 11.0 7.0
45 Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 3.0 11.0 6.5
46 Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 3.0 10.0 6.0
47 Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 2.5 17.5 10.5
48 Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 2.5 15.5 9.0
49 Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 2.5 14.5 9.0
Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 2.5 14.5 9.0
51 Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 2.5 14.0 8.5
52 Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 2.5 14.0 7.5
53 Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 2.5 13.5 8.0
54 Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 2.5 13.0 7.5
55 Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 2.5 13.0 7.0
56 Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 2.5 12.5 8.0
57 Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 2.5 12.5 7.0
58 Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 2.5 12.0 7.5
59 Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 2.5 11.5 7.5
60 Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 2.5 11.5 6.5
61 Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 2.5 10.5 6.5
62 Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 2.5 10.0 6.5
63 Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 2.0 14.5 9.0
64 Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 2.0 14.5 8.5
65 Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 2.0 14.0 8.5
Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 2.0 14.0 8.5
Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 2.0 14.0 8.5
68 Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 2.0 13.5 8.0
Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 2.0 13.5 8.0
70 Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 2.0 13.5 7.5
71 Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 2.0 13.0 8.0
72 Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 2.0 12.5 7.5
Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 2.0 12.5 7.5
74 Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 2.0 12.5 7.0
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 2.0 12.5 7.0
76 Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 2.0 12.0 8.0
77 Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 2.0 12.0 7.0
78 Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 2.0 11.0 7.5
79 Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 2.0 11.0 6.5
80 Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 2.0 10.5 6.5
Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 2.0 10.5 6.5
82 Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 2.0 10.5 5.5
83 Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 2.0 10.0 6.5
84 Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 2.0 9.5 5.5
85 Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 2.0 8.5 5.0
86 Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 1.5 14.0 8.5
87 Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 1.5 11.5 8.0
88 Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 1.5 11.5 6.5
Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 1.5 11.5 6.5
90 Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 1.5 11.0 6.0
91 Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 1.5 10.5 6.0
92 Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 1.5 10.0 6.0
93 Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 1.5 10.0 5.5
94 Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 1.5 9.5 6.0
Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 1.5 9.5 6.0
96 Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 1.5 9.5 5.5
97 Khilberg-Tran Jimmy SWE 1417 Värnamo SS 1.5 9.5 5.0
98 Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 1.5 9.0 5.5
99 Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 1.5 8.5 5.0
100 Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 1.0 15.0 9.0
101 Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 1.0 12.5 6.5
102 Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 1.0 9.0 6.0
103 Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 1.0 8.5 5.5
104 Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 1.0 8.0 5.0
105 Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 1.0 8.0 4.5
106 Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 1.0 7.5 4.5
107 Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 0.5 12.5 7.0
108 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 0.5 8.5 4.5
109 Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 0.5 8.0 4.0
110 Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 0.0 9.0 5.5
111 Jönsson Ambjörn SWE 2163 Växjö SK 0.0 8.0 4.5

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Ställning efter rond 2

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 2.0 2.0 0.0
GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 2.0 2.0 0.0
GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 2.0 2.0 0.0
IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 2.0 2.0 0.0
FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 2.0 2.0 0.0
IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 2.0 2.0 0.0
Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 2.0 2.0 0.0
Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 2.0 2.0 0.0
Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 2.0 2.0 0.0
15 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 2.0 1.5 0.0
Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 2.0 1.5 0.0
Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 2.0 1.5 0.0
18 Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 2.0 1.0 0.0
Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 2.0 1.0 0.0
Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 2.0 1.0 0.0
Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 2.0 1.0 0.0
22 Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 1.5 2.5 0.0
Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 1.5 2.5 0.0
Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 1.5 2.5 0.0
Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 1.5 2.5 0.0
26 GM Carlsson Pontus SWE 2639 Linköpings ASS 1.5 2.0 0.0
GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 1.5 2.0 0.0
Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 1.5 2.0 0.0
29 Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 1.5 1.5 0.0
Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 1.5 1.5 0.0
Stray Gunnar NOR 2050 Moss 1.5 1.5 0.0
Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 1.5 1.5 0.0
33 FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 1.5 1.0 0.0
FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 1.5 1.0 0.0
35 Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 1.0 3.0 0.0
Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 1.0 3.0 0.0
Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 1.0 3.0 0.0
38 Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 1.0 2.5 0.0
Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 1.0 2.5 0.0
Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 1.0 2.5 0.0
Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 1.0 2.5 0.0
42 Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 1.0 2.0 0.0
Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 1.0 2.0 0.0
Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 1.0 2.0 0.0
Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 1.0 2.0 0.0
Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 1.0 2.0 0.0
Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 1.0 2.0 0.0
Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 1.0 2.0 0.0
Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 1.0 2.0 0.0
Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 1.0 2.0 0.0
Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 1.0 2.0 0.0
Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 1.0 2.0 0.0
Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 1.0 2.0 0.0
Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 1.0 2.0 0.0
Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 1.0 2.0 0.0
Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 1.0 2.0 0.0
Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 1.0 2.0 0.0
Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 1.0 2.0 0.0
Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 1.0 2.0 0.0
Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 1.0 2.0 0.0
Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 1.0 2.0 0.0
Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 1.0 2.0 0.0
Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 1.0 2.0 0.0
Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 1.0 2.0 0.0
71 Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 1.0 1.5 0.0
Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 1.0 1.5 0.0
Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 1.0 1.5 0.0
Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 1.0 1.5 0.0
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 1.0 1.5 0.0
76 Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 1.0 1.0 0.0
Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 1.0 1.0 0.0
Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 1.0 1.0 0.0
79 Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 0.5 3.0 0.0
Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 0.5 3.0 0.0
81 Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 0.5 2.5 0.0
Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 0.5 2.5 0.0
Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 0.5 2.5 0.0
84 Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 0.5 2.0 0.0
Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 0.5 2.0 0.0
Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 0.5 2.0 0.0
87 Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 0.5 1.5 0.0
Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 0.5 1.5 0.0
Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 0.5 1.5 0.0
90 Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 0.0 3.0 0.0
Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 0.0 3.0 0.0
Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 0.0 3.0 0.0
Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 0.0 3.0 0.0
94 Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 0.0 2.5 0.0
Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 0.0 2.5 0.0
Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 0.0 2.5 0.0
97 Jönsson Ambjörn SWE 2163 Växjö SK 0.0 2.0 0.0
Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 0.0 2.0 0.0
Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 0.0 2.0 0.0
Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 0.0 2.0 0.0
Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 0.0 2.0 0.0
Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 0.0 2.0 0.0
Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 0.0 2.0 0.0
Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 0.0 2.0 0.0
Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 0.0 2.0 0.0
Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 0.0 2.0 0.0
Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 0.0 2.0 0.0
Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 0.0 2.0 0.0
Khilberg-Tran Jimmy SWE 1417 Värnamo SS 0.0 2.0 0.0
Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 0.0 2.0 0.0
Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 0.0 2.0 0.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Ställning efter rond 1

Ställning efter rond 1

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Carlsson Pontus SWE 2639 Linköpings ASS 1.0 0.0 0.0
GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 1.0 0.0 0.0
GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 1.0 0.0 0.0
GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 1.0 0.0 0.0
FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 1.0 0.0 0.0
IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 1.0 0.0 0.0
Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 1.0 0.0 0.0
Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 1.0 0.0 0.0
Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 1.0 0.0 0.0
Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 1.0 0.0 0.0
Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 1.0 0.0 0.0
Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 1.0 0.0 0.0
Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 1.0 0.0 0.0
Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 1.0 0.0 0.0
Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 1.0 0.0 0.0
Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 1.0 0.0 0.0
Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 1.0 0.0 0.0
Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 1.0 0.0 0.0
Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 1.0 0.0 0.0
Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 1.0 0.0 0.0
Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 1.0 0.0 0.0
Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 1.0 0.0 0.0
Stray Gunnar NOR 2050 Moss 1.0 0.0 0.0
Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 1.0 0.0 0.0
Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 1.0 0.0 0.0
Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 1.0 0.0 0.0
Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 1.0 0.0 0.0
Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 1.0 0.0 0.0
Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 1.0 0.0 0.0
Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 1.0 0.0 0.0
Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 1.0 0.0 0.0
Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 1.0 0.0 0.0
Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 1.0 0.0 0.0
Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 1.0 0.0 0.0
51 GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 0.5 0.5 0.0
FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 0.5 0.5 0.0
FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 0.5 0.5 0.0
Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 0.5 0.5 0.0
Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 0.5 0.5 0.0
Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 0.5 0.5 0.0
Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 0.5 0.5 0.0
Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 0.5 0.5 0.0
Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 0.5 0.5 0.0
Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 0.5 0.5 0.0
Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 0.5 0.5 0.0
Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 0.5 0.5 0.0
63 Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 0.0 1.0 0.0
Jönsson Ambjörn SWE 2163 Växjö SK 0.0 1.0 0.0
Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 0.0 1.0 0.0
Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 0.0 1.0 0.0
Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 0.0 1.0 0.0
Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 0.0 1.0 0.0
Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 0.0 1.0 0.0
Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 0.0 1.0 0.0
Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 0.0 1.0 0.0
Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 0.0 1.0 0.0
Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 0.0 1.0 0.0
Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 0.0 1.0 0.0
Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 0.0 1.0 0.0
Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 0.0 1.0 0.0
Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 0.0 1.0 0.0
Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 0.0 1.0 0.0
Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 0.0 1.0 0.0
Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 0.0 1.0 0.0
Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 0.0 1.0 0.0
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 0.0 1.0 0.0
Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 0.0 1.0 0.0
Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 0.0 1.0 0.0
Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 0.0 1.0 0.0
Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 0.0 1.0 0.0
Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 0.0 1.0 0.0
Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 0.0 1.0 0.0
Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 0.0 1.0 0.0
Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 0.0 1.0 0.0
Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 0.0 1.0 0.0
Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 0.0 1.0 0.0
Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 0.0 1.0 0.0
Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 0.0 1.0 0.0
Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 0.0 1.0 0.0
Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 0.0 1.0 0.0
Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 0.0 1.0 0.0
Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Khilberg-Tran Jimmy SWE 1417 Värnamo SS 0.0 1.0 0.0
Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 0.0 1.0 0.0
Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 0.0 1.0 0.0
Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 0.0 1.0 0.0
Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 0.0 1.0 0.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)