Resultat rond 5

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 6 IM Sjödahl Pontus 2498 4 ½ – ½ 4 IM Haugli Petter 2288 14
2 8 FM Frisk Kockum Anton 2406 4 0 – 1 GM Berg Emanuel 2597 3
3 2 GM Hector Jonny 2601 ½ – ½ GM Åkesson Ralf 2490 7
4 10 IM Ziegler Ari 2402 0 – 1 GM Brynell Stellan 2553 5
5 4 GM Hillarp-Persson Tiger 2575 3 ½ – ½ FM Johansson Linus 2405 9
6 32 Wiander Michael 2118 3 1 – 0 3 GM Carlsson Pontus 2639 1
7 11 FM Fries Nielsen Niels Jörgen 2398 3 ½ – ½ 3 Svensson Anders 2103 34
8 12 Lindgren Philip 2368 3 1 – 0 3 Silfverström Niklas 2078 36
9 35 Åström Lars 2095 3 0 – 1 3 Fransson Peter 2282 15
10 37 Kenani Dariush 2068 3 0 – 1 3 Fransson Percy 2216 21
11 38 Fransson Angelina 2066 3 ½ – ½ 3 Fransson Patrick 2215 22
12 24 Olofsson Dolk Mattis 2205 3 1 – 0 3 Ollén Martin 2055 40
13 44 Lyngsjö Håkan 2048 3 1 – 0 3 Aira Johannes 2182 27
14 28 Ask Josef 2167 3 1 – 0 3 Lönn Joakim 1986 50
15 33 Wahlström Lennart 2109 0 – 1 Kumar Rahul 2253 17
16 18 Holst Conny 2241 1 – 0 Linusson Lasse 2052 42
17 19 Arnelind Mikael 2234 0 – 1 Stray Gunnar 2050 43
18 54 Thomasson Staffan 1976 0 – 1 Rydström Tom 2196 25
19 26 Nilsson Patrik 2194 0 – 1 Källerholm Pär 1974 55
20 58 Karlsson Robin 1959 2 0 – 1 2 FM Lundin Jan 2330 13
21 16 Madebrink Lars 2267 2 0 – 1 2 Bengtsson Jessica 1946 60
22 20 Blomström Lars 2219 2 1 – 0 2 Broman Finn 1915 64
23 59 Andersson Thorbjörn 1957 2 0 – 1 2 Lindhe Magnus 2212 23
24 29 Rosell Tomas 2165 2 ½ – ½ 2 Magelius Olof 1932 62
25 31 Brzezinski Adam 2148 2 ½ – ½ 2 Cardilin Tim 1919 63
26 39 Sandström Anders 2056 2 0 – 1 2 Berglind Axel 1905 66
27 41 Harrén Mats 2054 2 1 – 0 2 Pistol Mats-Erik 1886 68
28 45 Blomqvist Sven 2038 2 1 – 0 2 Svorono Gabriel 1836 74
29 61 Kirppo Ronny 1940 2 ½ – ½ 2 Segerberg Tomas 2005 46
30 67 Sivhed Johan 1901 2 1 – 0 2 Mörling Joakim 1997 48
31 51 Svedberg Hans 1986 2 0 – 1 2 Agovic Seifo 1763 76
32 111 Nilsson Fredrik 1378 2 0 – 1 2 Vrbanac Damir 1984 52
33 53 Karlsson Anders 1983 2 1 – 0 2 Sundeby Johan 1798 78
34 69 Sjödahl Sten 1886 2 0 – 1 2 Göransson Martin 1964 56
35 57 Lindström Reine 1963 2 1 – 0 2 Tjärnemo Jonas 1795 79
36 77 Tuomainen Felix 1815 2 ½ – ½ Johansson Johnny 1884 70
37 65 Råvik Andreas 1915 1 – 0 Ahlqvist Erik 1639 96
38 71 Koski Viljo 1872 1 – 0 Frånberg Bengt 1715 90
39 73 Wihlborn Bengt 1843 0 – 1 Karlsson William 1510 102
40 75 Fransson Stefan 1826 1 – 0 Myrenfors Stefan 1591 97
41 95 Szumniak Jedrzej 1643 ½ – ½ Pantzar Milton 1785 80
42 99 Hogeman Joel 1579 ½ – ½ Hansen Anders 1752 86
43 49 Karlsson Ulf 1996 1 1 – 0 Hall Simon 1408 108
44 91 Wallenås Daniel 1690 1 1 – 0 1 Barkman Rolf 1870 72
45 93 Zejak Branislav 1680 1 1 – 0 1 Ng Klemens 1775 81
46 94 Ekberg Jacob 1650 1 ½ – ½ 1 Valle Lorenzo 1770 82
47 98 Björck Per 1588 1 ½ – ½ 1 Stark Ingvar 1757 84
48 101 Öjerskog Bertil 1521 1 1 – 0 1 Gajic Bozur 1754 85
49 87 Olsson Torgny 1752 1 ½ – ½ 1 Bjureblad Martin 1333 110
50 107 Khilberg-Tran Jimmy 1417 1 ½ – ½ 1 Andersson Jan 1744 88
51 89 Svensson Daniel 1741 1 1 – 0 1 Wall Mats 1400 109
52 83 Wahlström Joakim 1760 ½ 1 – 0 ½ Nordqvist Jörgen 1998 47
53 100 Nilsson Clas-Erik 1526 0 ½ – ½ ½ Lindblad Björn 1688 92
54 104 Olsson Sven 1480 0 1 – 0 ½ Strannabjer-Melin Rasmus 1471 105
55 106 Fransson Pia 1426 0 0 – 1 0 Kolobaric Ivan 1481 103
56 30 Jönsson Ambjörn 2163 0 0 ej inlottad

Resultat rond 4

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 3 GM Berg Emanuel 2597 3 ½ – ½ 3 IM Ziegler Ari 2402 10
2 14 IM Haugli Petter 2288 3 1 – 0 3 GM Hillarp-Persson Tiger 2575 4
3 22 Fransson Patrick 2215 3 0 – 1 3 IM Sjödahl Pontus 2498 6
4 32 Wiander Michael 2118 3 0 – 1 3 FM Frisk Kockum Anton 2406 8
5 1 GM Carlsson Pontus 2639 ½ – ½ FM Fries Nielsen Niels Jörgen 2398 11
6 17 Kumar Rahul 2253 0 – 1 GM Hector Jonny 2601 2
7 5 GM Brynell Stellan 2553 1 – 0 Arnelind Mikael 2234 19
8 7 GM Åkesson Ralf 2490 1 – 0 Holst Conny 2241 18
9 9 FM Johansson Linus 2405 1 – 0 Nilsson Patrik 2194 26
10 25 Rydström Tom 2196 0 – 1 2 Lindgren Philip 2368 12
11 13 FM Lundin Jan 2330 2 0 – 1 2 Fransson Angelina 2066 38
12 15 Fransson Peter 2282 2 1 – 0 2 Sandström Anders 2056 39
13 40 Ollén Martin 2055 2 1 – 0 2 Madebrink Lars 2267 16
14 21 Fransson Percy 2216 2 1 – 0 2 Harrén Mats 2054 41
15 23 Lindhe Magnus 2212 2 0 – 1 2 Lyngsjö Håkan 2048 44
16 46 Segerberg Tomas 2005 2 0 – 1 2 Olofsson Dolk Mattis 2205 24
17 27 Aira Johannes 2182 2 1 – 0 2 Blomqvist Sven 2038 45
18 48 Mörling Joakim 1997 2 0 – 1 2 Ask Josef 2167 28
19 50 Lönn Joakim 1986 2 1 – 0 2 Rosell Tomas 2165 29
20 34 Svensson Anders 2103 2 1 – 0 2 Svedberg Hans 1986 51
21 56 Göransson Martin 1964 2 0 – 1 2 Åström Lars 2095 35
22 36 Silfverström Niklas 2078 2 1 – 0 2 Karlsson Anders 1983 53
23 78 Sundeby Johan 1798 2 0 – 1 2 Kenani Dariush 2068 37
24 63 Cardilin Tim 1919 ½ – ½ Blomström Lars 2219 20
25 62 Magelius Olof 1932 ½ – ½ Brzezinski Adam 2148 31
26 71 Koski Viljo 1872 0 – 1 Wahlström Lennart 2109 33
27 42 Linusson Lasse 2052 1 – 0 Råvik Andreas 1915 65
28 80 Pantzar Milton 1785 0 – 1 Stray Gunnar 2050 43
29 52 Vrbanac Damir 1984 ½ – ½ Sivhed Johan 1901 67
30 86 Hansen Anders 1752 0 – 1 Thomasson Staffan 1976 54
31 96 Ahlqvist Erik 1639 0 – 1 Källerholm Pär 1974 55
32 60 Bengtsson Jessica 1946 ½ – ½ Tuomainen Felix 1815 77
33 79 Tjärnemo Jonas 1795 1 1 – 0 1 Karlsson Ulf 1996 49
34 81 Ng Klemens 1775 1 0 – 1 1 Lindström Reine 1963 57
35 82 Valle Lorenzo 1770 1 0 – 1 1 Karlsson Robin 1959 58
36 84 Stark Ingvar 1757 1 0 – 1 1 Andersson Thorbjörn 1957 59
37 85 Gajic Bozur 1754 1 0 – 1 1 Kirppo Ronny 1940 61
38 64 Broman Finn 1915 1 1 – 0 1 Olsson Torgny 1752 87
39 66 Berglind Axel 1905 1 1 – 0 1 Wallenås Daniel 1690 91
40 68 Pistol Mats-Erik 1886 1 1 – 0 1 Zejak Branislav 1680 93
41 88 Andersson Jan 1744 1 0 – 1 1 Sjödahl Sten 1886 69
42 70 Johansson Johnny 1884 1 ½ – ½ 1 Hogeman Joel 1579 99
43 97 Myrenfors Stefan 1591 1 ½ – ½ 1 Wihlborn Bengt 1843 73
44 74 Svorono Gabriel 1836 1 1 – 0 1 Khilberg-Tran Jimmy 1417 107
45 102 Karlsson William 1510 1 ½ – ½ 1 Fransson Stefan 1826 75
46 76 Agovic Seifo 1763 1 1 – 0 1 Öjerskog Bertil 1521 101
47 47 Nordqvist Jörgen 1998 ½ 0 – 1 1 Nilsson Fredrik 1378 111
48 108 Hall Simon 1408 ½ 1 – 0 ½ Wahlström Joakim 1760 83
49 110 Bjureblad Martin 1333 ½ ½ – ½ ½ Svensson Daniel 1741 89
50 90 Frånberg Bengt 1715 ½ 1 – 0 ½ Strannabjer-Melin Rasmus 1471 105
51 92 Lindblad Björn 1688 ½ 0 – 1 ½ Szumniak Jedrzej 1643 95
52 72 Barkman Rolf 1870 0 1 – 0 0 Kolobaric Ivan 1481 103
53 94 Ekberg Jacob 1650 0 1 – 0 0 Olsson Sven 1480 104
54 98 Björck Per 1588 0 1 – 0 0 Fransson Pia 1426 106
55 109 Wall Mats 1400 0 1 – 0 0 Nilsson Clas-Erik 1526 100
56 30 Jönsson Ambjörn 2163 0 0 ej inlottad

Resultat rond 3

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 2 GM Hector Jonny 2601 2 ½ – ½ 2 Arnelind Mikael 2234 19
2 16 Madebrink Lars 2267 2 0 – 1 2 GM Berg Emanuel 2597 3
3 4 GM Hillarp-Persson Tiger 2575 2 1 – 0 2 Fransson Percy 2216 21
4 18 Holst Conny 2241 2 ½ – ½ 2 GM Brynell Stellan 2553 5
5 6 IM Sjödahl Pontus 2498 2 1 – 0 2 Lindhe Magnus 2212 23
6 8 FM Frisk Kockum Anton 2406 2 1 – 0 2 Aira Johannes 2182 27
7 10 IM Ziegler Ari 2402 2 1 – 0 2 Rosell Tomas 2165 29
8 12 Lindgren Philip 2368 2 0 – 1 2 Wiander Michael 2118 32
9 22 Fransson Patrick 2215 2 1 – 0 2 FM Lundin Jan 2330 13
10 14 IM Haugli Petter 2288 2 1 – 0 2 Lönn Joakim 1986 50
11 28 Ask Josef 2167 2 0 – 1 GM Carlsson Pontus 2639 1
12 31 Brzezinski Adam 2148 0 – 1 GM Åkesson Ralf 2490 7
13 33 Wahlström Lennart 2109 0 – 1 FM Johansson Linus 2405 9
14 43 Stray Gunnar 2050 0 – 1 FM Fries Nielsen Niels Jörgen 2398 11
15 54 Thomasson Staffan 1976 0 – 1 Kumar Rahul 2253 17
16 63 Cardilin Tim 1919 0 – 1 Rydström Tom 2196 25
17 26 Nilsson Patrik 2194 1 – 0 Pantzar Milton 1785 80
18 58 Karlsson Robin 1959 1 0 – 1 1 Fransson Peter 2282 15
19 20 Blomström Lars 2219 1 ½ – ½ 1 Magelius Olof 1932 62
20 24 Olofsson Dolk Mattis 2205 1 1 – 0 1 Broman Finn 1915 64
21 59 Andersson Thorbjörn 1957 1 0 – 1 1 Svensson Anders 2103 34
22 35 Åström Lars 2095 1 1 – 0 1 Berglind Axel 1905 66
23 61 Kirppo Ronny 1940 1 0 – 1 1 Silfverström Niklas 2078 36
24 37 Kenani Dariush 2068 1 1 – 0 1 Johansson Johnny 1884 70
25 69 Sjödahl Sten 1886 1 0 – 1 1 Fransson Angelina 2066 38
26 73 Wihlborn Bengt 1843 1 0 – 1 1 Sandström Anders 2056 39
27 75 Fransson Stefan 1826 1 0 – 1 1 Ollén Martin 2055 40
28 41 Harrén Mats 2054 1 1 – 0 1 Svorono Gabriel 1836 74
29 77 Tuomainen Felix 1815 1 ½ – ½ 1 Linusson Lasse 2052 42
30 79 Tjärnemo Jonas 1795 1 0 – 1 1 Lyngsjö Håkan 2048 44
31 45 Blomqvist Sven 2038 1 1 – 0 1 Agovic Seifo 1763 76
32 81 Ng Klemens 1775 1 0 – 1 1 Segerberg Tomas 2005 46
33 85 Gajic Bozur 1754 1 0 – 1 1 Mörling Joakim 1997 48
34 49 Karlsson Ulf 1996 1 0 – 1 1 Sundeby Johan 1798 78
35 51 Svedberg Hans 1986 1 1 – 0 1 Valle Lorenzo 1770 82
36 96 Ahlqvist Erik 1639 1 ½ – ½ 1 Vrbanac Damir 1984 52
37 53 Karlsson Anders 1983 1 1 – 0 1 Stark Ingvar 1757 84
38 55 Källerholm Pär 1974 1 ½ – ½ 1 Hansen Anders 1752 86
39 99 Hogeman Joel 1579 1 0 – 1 1 Göransson Martin 1964 56
40 47 Nordqvist Jörgen 1998 ½ 0 – 1 ½ Koski Viljo 1872 71
41 57 Lindström Reine 1963 ½ ½ – ½ ½ Karlsson William 1510 102
42 83 Wahlström Joakim 1760 ½ 0 – 1 ½ Bengtsson Jessica 1946 60
43 65 Råvik Andreas 1915 ½ 1 – 0 ½ Frånberg Bengt 1715 90
44 67 Sivhed Johan 1901 ½ 1 – 0 ½ Bjureblad Martin 1333 110
45 89 Svensson Daniel 1741 ½ 0 – 1 0 Pistol Mats-Erik 1886 68
46 101 Öjerskog Bertil 1521 0 1 – 0 0 Barkman Rolf 1870 72
47 87 Olsson Torgny 1752 0 1 – 0 0 Nilsson Clas-Erik 1526 100
48 103 Kolobaric Ivan 1481 0 0 – 1 0 Andersson Jan 1744 88
49 91 Wallenås Daniel 1690 0 1 – 0 0 Olsson Sven 1480 104
50 105 Strannabjer-Melin Rasmus 1471 0 ½ – ½ 0 Lindblad Björn 1688 92
51 93 Zejak Branislav 1680 0 1 – 0 0 Fransson Pia 1426 106
52 107 Khilberg-Tran Jimmy 1417 0 1 – 0 0 Ekberg Jacob 1650 94
53 95 Szumniak Jedrzej 1643 0 ½ – ½ 0 Hall Simon 1408 108
54 97 Myrenfors Stefan 1591 0 1 – 0 0 Wall Mats 1400 109
55 111 Nilsson Fredrik 1378 0 1 – 0 0 Björck Per 1588 98
56 30 Jönsson Ambjörn 2163 0 0 ej inlottad

Ställning efter rond 2

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 2.0 2.0 0.0
GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 2.0 2.0 0.0
GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 2.0 2.0 0.0
IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 2.0 2.0 0.0
FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 2.0 2.0 0.0
IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 2.0 2.0 0.0
Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 2.0 2.0 0.0
Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 2.0 2.0 0.0
Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 2.0 2.0 0.0
Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 2.0 2.0 0.0
15 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 2.0 1.5 0.0
Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 2.0 1.5 0.0
Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 2.0 1.5 0.0
18 Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 2.0 1.0 0.0
Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 2.0 1.0 0.0
Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 2.0 1.0 0.0
Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 2.0 1.0 0.0
22 Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 1.5 2.5 0.0
Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 1.5 2.5 0.0
Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 1.5 2.5 0.0
Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 1.5 2.5 0.0
26 GM Carlsson Pontus SWE 2639 Linköpings ASS 1.5 2.0 0.0
GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 1.5 2.0 0.0
Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 1.5 2.0 0.0
29 Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 1.5 1.5 0.0
Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 1.5 1.5 0.0
Stray Gunnar NOR 2050 Moss 1.5 1.5 0.0
Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 1.5 1.5 0.0
33 FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 1.5 1.0 0.0
FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 1.5 1.0 0.0
35 Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 1.0 3.0 0.0
Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 1.0 3.0 0.0
Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 1.0 3.0 0.0
38 Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 1.0 2.5 0.0
Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 1.0 2.5 0.0
Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 1.0 2.5 0.0
Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 1.0 2.5 0.0
42 Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 1.0 2.0 0.0
Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 1.0 2.0 0.0
Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 1.0 2.0 0.0
Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 1.0 2.0 0.0
Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 1.0 2.0 0.0
Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 1.0 2.0 0.0
Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 1.0 2.0 0.0
Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 1.0 2.0 0.0
Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 1.0 2.0 0.0
Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 1.0 2.0 0.0
Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 1.0 2.0 0.0
Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 1.0 2.0 0.0
Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 1.0 2.0 0.0
Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 1.0 2.0 0.0
Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 1.0 2.0 0.0
Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 1.0 2.0 0.0
Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 1.0 2.0 0.0
Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 1.0 2.0 0.0
Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 1.0 2.0 0.0
Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 1.0 2.0 0.0
Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 1.0 2.0 0.0
Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 1.0 2.0 0.0
Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 1.0 2.0 0.0
Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 1.0 2.0 0.0
71 Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 1.0 1.5 0.0
Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 1.0 1.5 0.0
Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 1.0 1.5 0.0
Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 1.0 1.5 0.0
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 1.0 1.5 0.0
76 Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 1.0 1.0 0.0
Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 1.0 1.0 0.0
Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 1.0 1.0 0.0
79 Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 0.5 3.0 0.0
Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 0.5 3.0 0.0
81 Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 0.5 2.5 0.0
Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 0.5 2.5 0.0
Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 0.5 2.5 0.0
84 Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 0.5 2.0 0.0
Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 0.5 2.0 0.0
Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 0.5 2.0 0.0
87 Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 0.5 1.5 0.0
Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 0.5 1.5 0.0
Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 0.5 1.5 0.0
90 Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 0.0 3.0 0.0
Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 0.0 3.0 0.0
Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 0.0 3.0 0.0
Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 0.0 3.0 0.0
94 Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 0.0 2.5 0.0
Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 0.0 2.5 0.0
Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 0.0 2.5 0.0
97 Jönsson Ambjörn SWE 2163 Växjö SK 0.0 2.0 0.0
Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 0.0 2.0 0.0
Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 0.0 2.0 0.0
Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 0.0 2.0 0.0
Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 0.0 2.0 0.0
Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 0.0 2.0 0.0
Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 0.0 2.0 0.0
Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 0.0 2.0 0.0
Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 0.0 2.0 0.0
Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 0.0 2.0 0.0
Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 0.0 2.0 0.0
Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 0.0 2.0 0.0
Khilberg-Tran Jimmy SWE 1417 Värnamo SS 0.0 2.0 0.0
Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 0.0 2.0 0.0
Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 0.0 2.0 0.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Resultat rond 2

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 1 GM Carlsson Pontus 2639 1 ½ – ½ 1 Wahlström Lennart 2109 33
2 34 Svensson Anders 2103 1 0 – 1 1 GM Hector Jonny 2601 2
3 3 GM Berg Emanuel 2597 1 1 – 0 1 Åström Lars 2095 35
4 36 Silfverström Niklas 2078 1 0 – 1 1 GM Hillarp-Persson Tiger 2575 4
5 5 GM Brynell Stellan 2553 1 1 – 0 1 Kenani Dariush 2068 37
6 38 Fransson Angelina 2066 1 0 – 1 1 IM Sjödahl Pontus 2498 6
7 39 Sandström Anders 2056 1 0 – 1 1 FM Frisk Kockum Anton 2406 8
8 40 Ollén Martin 2055 1 0 – 1 1 IM Ziegler Ari 2402 10
9 42 Linusson Lasse 2052 1 0 – 1 1 Lindgren Philip 2368 12
10 13 FM Lundin Jan 2330 1 1 – 0 1 Harrén Mats 2054 41
11 44 Lyngsjö Håkan 2048 1 0 – 1 1 IM Haugli Petter 2288 14
12 46 Segerberg Tomas 2005 1 0 – 1 1 Madebrink Lars 2267 16
13 17 Kumar Rahul 2253 1 ½ – ½ 1 Stray Gunnar 2050 43
14 48 Mörling Joakim 1997 1 0 – 1 1 Holst Conny 2241 18
15 19 Arnelind Mikael 2234 1 1 – 0 1 Blomqvist Sven 2038 45
16 50 Lönn Joakim 1986 1 1 – 0 1 Blomström Lars 2219 20
17 21 Fransson Percy 2216 1 1 – 0 1 Karlsson Ulf 1996 49
18 52 Vrbanac Damir 1984 1 0 – 1 1 Fransson Patrick 2215 22
19 23 Lindhe Magnus 2212 1 1 – 0 1 Svedberg Hans 1986 51
20 54 Thomasson Staffan 1976 1 ½ – ½ 1 Nilsson Patrik 2194 26
21 27 Aira Johannes 2182 1 1 – 0 1 Karlsson Anders 1983 53
22 56 Göransson Martin 1964 1 0 – 1 1 Ask Josef 2167 28
23 29 Rosell Tomas 2165 1 1 – 0 1 Källerholm Pär 1974 55
24 80 Pantzar Milton 1785 1 ½ – ½ 1 Brzezinski Adam 2148 31
25 32 Wiander Michael 2118 1 1 – 0 1 Gajic Bozur 1754 85
26 7 GM Åkesson Ralf 2490 ½ 1 – 0 ½ Nordqvist Jörgen 1998 47
27 9 FM Johansson Linus 2405 ½ 1 – 0 ½ Sivhed Johan 1901 67
28 11 FM Fries Nielsen Niels Jörgen 2398 ½ 1 – 0 ½ Råvik Andreas 1915 65
29 15 Fransson Peter 2282 ½ ½ – ½ ½ Ng Klemens 1775 81
30 25 Rydström Tom 2196 ½ 1 – 0 ½ Koski Viljo 1872 71
31 102 Karlsson William 1510 ½ 0 – 1 ½ Cardilin Tim 1919 63
32 88 Andersson Jan 1744 0 0 – 1 0 Olofsson Dolk Mattis 2205 24
33 90 Frånberg Bengt 1715 0 ½ – ½ 0 Lindström Reine 1963 57
34 58 Karlsson Robin 1959 0 1 – 0 0 Olsson Torgny 1752 87
35 92 Lindblad Björn 1688 0 0 – 1 0 Andersson Thorbjörn 1957 59
36 60 Bengtsson Jessica 1946 0 ½ – ½ 0 Svensson Daniel 1741 89
37 94 Ekberg Jacob 1650 0 0 – 1 0 Kirppo Ronny 1940 61
38 62 Magelius Olof 1932 0 1 – 0 0 Wallenås Daniel 1690 91
39 64 Broman Finn 1915 0 1 – 0 0 Zejak Branislav 1680 93
40 66 Berglind Axel 1905 0 1 – 0 0 Szumniak Jedrzej 1643 95
41 68 Pistol Mats-Erik 1886 0 0 – 1 0 Ahlqvist Erik 1639 96
42 98 Björck Per 1588 0 0 – 1 0 Sjödahl Sten 1886 69
43 70 Johansson Johnny 1884 0 1 – 0 0 Myrenfors Stefan 1591 97
44 72 Barkman Rolf 1870 0 0 – 1 0 Hogeman Joel 1579 99
45 100 Nilsson Clas-Erik 1526 0 0 – 1 0 Wihlborn Bengt 1843 73
46 74 Svorono Gabriel 1836 0 1 – 0 0 Öjerskog Bertil 1521 101
47 104 Olsson Sven 1480 0 0 – 1 0 Fransson Stefan 1826 75
48 76 Agovic Seifo 1763 0 1 – 0 0 Kolobaric Ivan 1481 103
49 106 Fransson Pia 1426 0 0 – 1 0 Tuomainen Felix 1815 77
50 78 Sundeby Johan 1798 0 1 – 0 0 Strannabjer-Melin Rasmus 1471 105
51 108 Hall Simon 1408 0 0 – 1 0 Tjärnemo Jonas 1795 79
52 82 Valle Lorenzo 1770 0 1 – 0 0 Khilberg-Tran Jimmy 1417 107
53 110 Bjureblad Martin 1333 0 ½ – ½ 0 Wahlström Joakim 1760 83
54 84 Stark Ingvar 1757 0 1 – 0 0 Wall Mats 1400 109
55 86 Hansen Anders 1752 0 1 – 0 0 Nilsson Fredrik 1378 111
56 30 Jönsson Ambjörn 2163 0 0 ej inlottad

Ställning efter rond 1

Ställning efter rond 1

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Carlsson Pontus SWE 2639 Linköpings ASS 1.0 0.0 0.0
GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 1.0 0.0 0.0
GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 1.0 0.0 0.0
GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 1.0 0.0 0.0
FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 1.0 0.0 0.0
IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 1.0 0.0 0.0
Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 1.0 0.0 0.0
Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 1.0 0.0 0.0
Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 1.0 0.0 0.0
Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 1.0 0.0 0.0
Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 1.0 0.0 0.0
Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 1.0 0.0 0.0
Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 1.0 0.0 0.0
Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 1.0 0.0 0.0
Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 1.0 0.0 0.0
Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 1.0 0.0 0.0
Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 1.0 0.0 0.0
Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 1.0 0.0 0.0
Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 1.0 0.0 0.0
Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 1.0 0.0 0.0
Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 1.0 0.0 0.0
Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 1.0 0.0 0.0
Stray Gunnar NOR 2050 Moss 1.0 0.0 0.0
Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 1.0 0.0 0.0
Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 1.0 0.0 0.0
Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 1.0 0.0 0.0
Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 1.0 0.0 0.0
Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 1.0 0.0 0.0
Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 1.0 0.0 0.0
Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 1.0 0.0 0.0
Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 1.0 0.0 0.0
Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 1.0 0.0 0.0
Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 1.0 0.0 0.0
Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 1.0 0.0 0.0
Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 1.0 0.0 0.0
Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 1.0 0.0 0.0
51 GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 0.5 0.5 0.0
FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 0.5 0.5 0.0
FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 0.5 0.5 0.0
Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 0.5 0.5 0.0
Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 0.5 0.5 0.0
Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 0.5 0.5 0.0
Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 0.5 0.5 0.0
Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 0.5 0.5 0.0
Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 0.5 0.5 0.0
Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 0.5 0.5 0.0
Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 0.5 0.5 0.0
Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 0.5 0.5 0.0
63 Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 0.0 1.0 0.0
Jönsson Ambjörn SWE 2163 Växjö SK 0.0 1.0 0.0
Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 0.0 1.0 0.0
Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 0.0 1.0 0.0
Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 0.0 1.0 0.0
Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 0.0 1.0 0.0
Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 0.0 1.0 0.0
Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 0.0 1.0 0.0
Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 0.0 1.0 0.0
Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 0.0 1.0 0.0
Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 0.0 1.0 0.0
Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 0.0 1.0 0.0
Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 0.0 1.0 0.0
Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 0.0 1.0 0.0
Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 0.0 1.0 0.0
Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 0.0 1.0 0.0
Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 0.0 1.0 0.0
Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 0.0 1.0 0.0
Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 0.0 1.0 0.0
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 0.0 1.0 0.0
Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 0.0 1.0 0.0
Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 0.0 1.0 0.0
Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 0.0 1.0 0.0
Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 0.0 1.0 0.0
Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 0.0 1.0 0.0
Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 0.0 1.0 0.0
Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 0.0 1.0 0.0
Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 0.0 1.0 0.0
Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 0.0 1.0 0.0
Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 0.0 1.0 0.0
Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 0.0 1.0 0.0
Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 0.0 1.0 0.0
Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 0.0 1.0 0.0
Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 0.0 1.0 0.0
Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 0.0 1.0 0.0
Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 0.0 1.0 0.0
Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 0.0 1.0 0.0
Khilberg-Tran Jimmy SWE 1417 Värnamo SS 0.0 1.0 0.0
Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 0.0 1.0 0.0
Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 0.0 1.0 0.0
Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 0.0 1.0 0.0
Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 0.0 1.0 0.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)