Ställning efter rond 8

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 7.0 42.5 32.0
2 GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 6.5 43.0 32.0
3 FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 6.5 41.5 32.0
4 GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 6.5 36.5 28.5
5 GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 6.0 44.0 33.5
6 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 6.0 42.5 31.0
7 IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 6.0 40.5 30.0
8 GM Carlsson Pontus SWE 2613 Linköpings ASS 6.0 39.0 29.0
9 Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 6.0 38.0 28.5
Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 6.0 38.0 28.5
11 FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 5.5 43.0 32.0
12 IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 5.5 41.5 31.0
IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 5.5 41.5 31.0
14 Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 5.5 36.5 26.5
15 Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 5.5 34.0 25.5
16 Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 5.5 33.5 25.0
17 Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 5.0 39.5 30.5
18 Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 5.0 39.0 29.5
19 Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 5.0 38.5 29.0
20 Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 5.0 37.5 27.5
21 Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 5.0 37.0 28.0
Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 5.0 37.0 28.0
23 Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 5.0 36.5 27.5
24 Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 5.0 36.5 26.5
25 FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 5.0 36.0 26.5
26 Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 5.0 36.0 26.0
27 Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 5.0 34.5 26.5
28 Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 5.0 34.5 24.5
29 Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 5.0 33.0 24.5
30 Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 5.0 31.5 23.5
31 Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 5.0 27.5 21.0
32 Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 4.5 39.5 31.0
33 Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 4.5 39.5 28.5
34 FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 4.5 38.5 29.0
35 Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 4.5 38.0 29.0
36 Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 4.5 35.5 26.5
37 Stray Gunnar NOR 2050 Moss 4.5 35.0 27.5
38 Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 4.5 35.0 26.0
39 Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 4.5 35.0 25.5
40 Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 4.5 34.5 26.0
41 Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 4.5 33.0 25.0
42 Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 4.5 33.0 24.5
43 Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 4.5 32.5 24.0
44 Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 4.5 32.0 24.5
45 Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 4.5 32.0 23.0
46 Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 4.5 30.0 22.0
47 Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 4.5 29.0 22.0
48 Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 4.5 28.5 21.0
49 Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 4.0 35.0 27.5
50 Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 4.0 35.0 26.0
51 Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 4.0 35.0 25.0
52 Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 4.0 34.5 25.5
53 Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 4.0 34.0 24.5
54 Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 4.0 33.5 26.0
55 Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 4.0 33.5 25.0
56 Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 4.0 33.5 24.5
Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 4.0 33.5 24.5
58 Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 4.0 32.5 25.5
59 Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 4.0 32.0 24.0
60 Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 4.0 31.5 24.5
61 Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 4.0 31.5 23.5
62 Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 4.0 31.0 23.5
63 Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 4.0 27.0 19.0
64 Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 4.0 26.5 20.5
65 Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 3.5 34.5 26.0
66 Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 3.5 34.0 26.5
67 Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 3.5 32.5 23.5
68 Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 3.5 32.0 24.5
69 Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 3.5 31.0 23.5
70 Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 3.5 30.0 22.5
71 Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 3.5 29.5 21.0
72 Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 3.5 29.0 22.0
Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 3.5 29.0 22.0
Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 3.5 29.0 22.0
75 Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 3.5 27.5 20.5
76 Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 3.5 27.0 19.5
77 Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 3.5 26.0 20.5
78 Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 3.5 26.0 20.0
79 Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 3.5 21.0 16.0
80 Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 3.0 31.0 24.0
81 Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 3.0 30.5 23.0
82 Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 3.0 30.0 23.5
83 Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 3.0 28.5 21.5
Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 3.0 28.5 21.5
Khilberg-Tran Jimmy SWE 1488 Värnamo SS 3.0 28.5 21.5
86 Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 3.0 27.5 20.5
87 Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 3.0 27.0 20.5
88 Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 3.0 26.0 18.0
89 Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 3.0 25.0 19.0
90 Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 2.5 35.0 26.0
91 Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 2.5 31.5 23.0
92 Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 2.5 31.0 23.5
93 Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 2.5 28.5 21.5
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 2.5 28.5 21.5
95 Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 2.5 27.0 20.0
96 Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 2.5 26.5 20.0
Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 2.5 26.5 20.0
98 Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 2.5 26.0 19.5
99 Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 2.5 23.5 17.5
100 Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 2.5 22.0 16.5
101 Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 2.5 20.5 16.0
102 Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 2.5 20.0 14.5
103 Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 2.5 19.5 14.0
104 Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 2.0 26.0 19.0
105 Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 2.0 25.0 18.0
106 Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 1.5 24.0 17.5
107 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 1.5 23.0 17.5
108 Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 1.5 21.5 16.5
109 Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 1.0 23.5 15.5
110 Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 1.0 23.0 16.5

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Resultat rond 8

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 3 GM Berg Emanuel 2597 6 1 – 0 6 Lindgren Philip 2368 12
2 2 GM Hector Jonny 2601 ½ – ½ 6 GM Brynell Stellan 2553 5
3 7 GM Åkesson Ralf 2490 1 – 0 IM Haugli Petter 2288 14
4 9 FM Johansson Linus 2405 1 – 0 FM Frisk Kockum Anton 2406 8
5 1 GM Carlsson Pontus 2613 5 1 – 0 5 Fransson Percy 2216 21
6 23 Lindhe Magnus 2212 5 0 – 1 5 GM Hillarp-Persson Tiger 2575 4
7 10 IM Ziegler Ari 2402 5 1 – 0 5 Fransson Patrick 2215 22
8 18 Holst Conny 2241 5 0 – 1 5 Ask Josef 2167 28
9 15 Fransson Peter 2282 1 – 0 5 Fransson Angelina 2066 37
10 6 IM Sjödahl Pontus 2498 1 – 0 Wiander Michael 2118 31
11 19 Arnelind Mikael 2234 1 – 0 Åström Lars 2095 34
12 25 Rydström Tom 2196 1 – 0 Harrén Mats 2054 40
13 33 Svensson Anders 2103 ½ – ½ Nilsson Patrik 2194 26
14 59 Bengtsson Jessica 1946 ½ – ½ Aira Johannes 2182 27
15 13 FM Lundin Jan 2330 4 1 – 0 4 Blomqvist Sven 2038 44
16 43 Lyngsjö Håkan 2048 4 ½ – ½ 4 Madebrink Lars 2267 16
17 55 Göransson Martin 1964 4 0 – 1 4 Blomström Lars 2219 20
18 49 Lönn Joakim 1986 4 0 – 1 4 Olofsson Dolk Mattis 2205 24
19 29 Rosell Tomas 2165 4 0 – 1 4 Karlsson Ulf 1996 48
20 51 Vrbanac Damir 1984 4 ½ – ½ 4 Brzezinski Adam 2148 30
21 65 Berglind Axel 1905 4 0 – 1 4 Wahlström Lennart 2109 32
22 35 Silfverström Niklas 2078 4 1 – 0 4 Källerholm Pär 1974 54
23 42 Stray Gunnar 2050 4 ½ – ½ 4 Sivhed Johan 1901 66
24 17 Kumar Rahul 2253 1 – 0 Råvik Andreas 1915 64
25 39 Ollén Martin 2055 1 – 0 Koski Viljo 1872 70
26 45 Segerberg Tomas 2005 1 – 0 Fransson Stefan 1826 74
27 47 Mörling Joakim 1997 1 – 0 Valle Lorenzo 1770 81
28 61 Magelius Olof 1932 0 – 1 Svedberg Hans 1986 50
29 63 Broman Finn 1915 1 – 0 Thomasson Staffan 1976 53
30 67 Pistol Mats-Erik 1886 0 – 1 Lindström Reine 1963 56
31 78 Tjärnemo Jonas 1795 ½ – ½ Andersson Thorbjörn 1957 58
32 89 Frånberg Bengt 1715 ½ – ½ Kirppo Ronny 1940 60
33 38 Sandström Anders 2056 3 1 – 0 Zejak Branislav 1680 92
34 75 Agovic Seifo 1763 3 0 – 1 3 Kenani Dariush 2068 36
35 52 Karlsson Anders 1983 3 1 – 0 3 Svensson Daniel 1741 88
36 57 Karlsson Robin 1959 3 1 – 0 3 Khilberg-Tran Jimmy 1488 106
37 76 Tuomainen Felix 1815 3 ½ – ½ 3 Sjödahl Sten 1886 68
38 69 Johansson Johnny 1884 3 1 – 0 3 Wallenås Daniel 1690 90
39 79 Pantzar Milton 1785 3 1 – 0 Linusson Lasse 2052 41
40 73 Svorono Gabriel 1836 ½ – ½ Szumniak Jedrzej 1643 94
41 77 Sundeby Johan 1798 ½ – ½ Hogeman Joel 1579 98
42 91 Lindblad Björn 1688 1 – 0 Wahlström Joakim 1760 82
43 107 Hall Simon 1408 1 – 0 Hansen Anders 1752 85
44 101 Karlsson William 1510 0 – 1 Olsson Torgny 1752 86
45 87 Andersson Jan 1744 1 – 0 Nilsson Fredrik 1378 110
46 109 Bjureblad Martin 1333 0 – 1 Ekberg Jacob 1650 93
47 96 Myrenfors Stefan 1591 2 ½ – ½ 2 Ng Klemens 1775 80
48 83 Stark Ingvar 1757 2 1 – 0 2 Öjerskog Bertil 1521 100
49 84 Gajic Bozur 1754 2 1 – 0 2 Björck Per 1588 97
50 95 Ahlqvist Erik 1639 2 ½ – ½ 2 Wall Mats 1400 108
51 71 Barkman Rolf 1870 1 – 0 Nilsson Clas-Erik 1526 99
52 103 Olsson Sven 1480 0 – 1 Wihlborn Bengt 1843 72
53 105 Fransson Pia 1426 1 – 0 Strannabjer-Melin Rasmus 1471 104
54 11 FM Fries Nielsen Niels Jörgen 2398 0 ej inlottad
55 46 Nordqvist Jörgen 1998 1 0 ej inlottad
56 62 Cardilin Tim 1919 0 ej inlottad
57 102 Kolobaric Ivan 1481 1 0 ej inlottad

Resultat rond 7

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 5 GM Brynell Stellan 2553 ½ – ½ GM Berg Emanuel 2597 3
2 2 GM Hector Jonny 2601 5 ½ – ½ 5 FM Johansson Linus 2405 9
3 8 FM Frisk Kockum Anton 2406 5 ½ – ½ 5 GM Åkesson Ralf 2490 7
4 12 Lindgren Philip 2368 5 1 – 0 IM Sjödahl Pontus 2498 6
5 4 GM Hillarp-Persson Tiger 2575 ½ – ½ Holst Conny 2241 18
6 37 Fransson Angelina 2066 ½ – ½ IM Ziegler Ari 2402 10
7 14 IM Haugli Petter 2288 1 – 0 Wiander Michael 2118 31
8 24 Olofsson Dolk Mattis 2205 4 0 – 1 4 GM Carlsson Pontus 2613 1
9 27 Aira Johannes 2182 4 ½ – ½ 4 FM Fries Nielsen Niels Jörgen 2398 11
10 28 Ask Josef 2167 4 1 – 0 4 FM Lundin Jan 2330 13
11 40 Harrén Mats 2054 4 ½ – ½ 4 Fransson Peter 2282 15
12 21 Fransson Percy 2216 4 1 – 0 4 Lyngsjö Håkan 2048 43
13 22 Fransson Patrick 2215 4 1 – 0 4 Berglind Axel 1905 65
14 54 Källerholm Pär 1974 4 0 – 1 4 Lindhe Magnus 2212 23
15 34 Åström Lars 2095 1 – 0 Kumar Rahul 2253 17
16 53 Thomasson Staffan 1976 0 – 1 Arnelind Mikael 2234 19
17 20 Blomström Lars 2219 ½ – ½ Silfverström Niklas 2078 35
18 56 Lindström Reine 1963 0 – 1 Rydström Tom 2196 25
19 26 Nilsson Patrik 2194 1 – 0 Ollén Martin 2055 39
20 66 Sivhed Johan 1901 ½ – ½ Rosell Tomas 2165 29
21 30 Brzezinski Adam 2148 ½ – ½ Stray Gunnar 2050 42
22 32 Wahlström Lennart 2109 ½ – ½ Vrbanac Damir 1984 51
23 70 Koski Viljo 1872 0 – 1 Svensson Anders 2103 33
24 36 Kenani Dariush 2068 3 0 – 1 Bengtsson Jessica 1946 59
25 16 Madebrink Lars 2267 3 1 – 0 3 Karlsson Anders 1983 52
26 55 Göransson Martin 1964 3 1 – 0 3 Sandström Anders 2056 38
27 44 Blomqvist Sven 2038 3 1 – 0 3 Karlsson Robin 1959 57
28 58 Andersson Thorbjörn 1957 3 ½ – ½ 3 Segerberg Tomas 2005 45
29 48 Karlsson Ulf 1996 3 1 – 0 3 Agovic Seifo 1763 75
30 49 Lönn Joakim 1986 3 1 – 0 3 Tuomainen Felix 1815 76
31 50 Svedberg Hans 1986 3 ½ – ½ 3 Zejak Branislav 1680 92
32 81 Valle Lorenzo 1770 1 – 0 Linusson Lasse 2052 41
33 82 Wahlström Joakim 1760 0 – 1 Mörling Joakim 1997 47
34 60 Kirppo Ronny 1940 1 – 0 Andersson Jan 1744 87
35 86 Olsson Torgny 1752 0 – 1 Magelius Olof 1932 61
36 62 Cardilin Tim 1919 0 – 1 Frånberg Bengt 1715 89
37 93 Ekberg Jacob 1650 0 – 1 Broman Finn 1915 63
38 94 Szumniak Jedrzej 1643 0 – 1 Råvik Andreas 1915 64
39 110 Nilsson Fredrik 1378 0 – 1 Pistol Mats-Erik 1886 67
40 106 Khilberg-Tran Jimmy 1488 ½ – ½ Johansson Johnny 1884 69
41 98 Hogeman Joel 1579 0 – 1 Fransson Stefan 1826 74
42 78 Tjärnemo Jonas 1795 1 – 0 Karlsson William 1510 101
43 68 Sjödahl Sten 1886 2 1 – 0 Bjureblad Martin 1333 109
44 85 Hansen Anders 1752 2 ½ – ½ 2 Svorono Gabriel 1836 73
45 91 Lindblad Björn 1688 2 ½ – ½ 2 Sundeby Johan 1798 77
46 100 Öjerskog Bertil 1521 2 0 – 1 2 Pantzar Milton 1785 79
47 80 Ng Klemens 1775 2 0 – 1 2 Svensson Daniel 1741 88
48 84 Gajic Bozur 1754 2 0 – 1 2 Wallenås Daniel 1690 90
49 72 Wihlborn Bengt 1843 0 – 1 Hall Simon 1408 107
50 96 Myrenfors Stefan 1591 ½ – ½ Stark Ingvar 1757 83
51 97 Björck Per 1588 ½ – ½ Ahlqvist Erik 1639 95
52 46 Nordqvist Jörgen 1998 1 - – + 1 Wall Mats 1400 108
53 104 Strannabjer-Melin Rasmus 1471 1 ½ – ½ 1 Barkman Rolf 1870 71
54 105 Fransson Pia 1426 1 ½ – ½ 1 Olsson Sven 1480 103
55 102 Kolobaric Ivan 1481 1 - – + ½ Nilsson Clas-Erik 1526 99

Ställning efter rond 6

Plac. Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1  TB2
1 GM Berg Emanuel SWE 2597 SK Team Viking 5.5 23.5 15.5
2 GM Brynell Stellan SWE 2553 Limhamns SK 5.5 22.5 15.5
3 FM Frisk Kockum Anton SWE 2406 Örgryte SK 5.0 23.5 15.5
4 GM Hector Jonny SWE 2601 Limhamns SK 5.0 22.5 14.5
5 FM Johansson Linus SWE 2405 Limhamns SK 5.0 21.5 14.5
6 GM Åkesson Ralf SWE 2490 Västerås SK 5.0 20.5 14.5
7 Lindgren Philip SWE 2368 Limhamns SK 5.0 20.5 13.5
8 IM Sjödahl Pontus SWE 2498 Västerås SK 4.5 25.0 17.0
9 IM Ziegler Ari SWE 2402 Örgryte SK 4.5 25.0 16.5
10 IM Haugli Petter NOR 2288 Moss 4.5 24.0 16.0
11 GM Hillarp-Persson Tiger SWE 2575 Lunds ASK 4.5 24.0 15.5
12 Wiander Michael SWE 2118 Stockholms SS 4.5 22.5 15.5
13 Fransson Angelina SWE 2066 Örgryte SK 4.5 21.0 14.5
14 Holst Conny SWE 2241 Limhamns SK 4.5 21.0 13.5
15 Fransson Patrick SWE 2215 Örgryte SK 4.0 22.5 16.0
16 GM Carlsson Pontus SWE 2639 Linköpings ASS 4.0 22.5 15.0
Lyngsjö Håkan SWE 2048 SK Bara Bönder 4.0 22.5 15.0
18 Fransson Percy SWE 2216 Örgryte SK 4.0 22.5 14.5
19 FM Fries Nielsen Niels Jörgen SWE 2398 Burgsvik Alva SK 4.0 21.5 14.5
20 FM Lundin Jan SWE 2330 Farsta SS 4.0 20.5 14.0
21 Aira Johannes SWE 2182 SS Manhem 4.0 20.5 13.0
22 Fransson Peter SWE 2282 Lidköpings SS 4.0 20.0 13.0
Lindhe Magnus SWE 2212 Halmstads SS 4.0 20.0 13.0
24 Ask Josef SWE 2167 Västerviks ASK 4.0 19.0 12.5
25 Berglind Axel SWE 1905 SK Rockaden 4.0 18.5 12.0
26 Olofsson Dolk Mattis SWE 2205 Växjö SK 4.0 18.5 11.5
27 Harrén Mats SWE 2054 Nolereds SK 4.0 17.0 11.5
28 Källerholm Pär SWE 1974 Ljungby SK 4.0 16.5 11.0
29 Åström Lars SWE 2095 Limhamns SK 3.5 22.5 14.5
30 Arnelind Mikael SWE 2234 Örgryte SK 3.5 22.0 14.0
31 Kumar Rahul SWE 2253 Örgryte SK 3.5 21.5 15.0
32 Svensson Anders SWE 2103 Västerviks ASK 3.5 21.5 14.5
33 Rydström Tom SWE 2196 Växjö SK 3.5 21.0 14.0
34 Wahlström Lennart SWE 2109 Varbergs SK 3.5 21.0 13.5
Sivhed Johan SWE 1901 Alingsås SS 3.5 21.0 13.5
36 Silfverström Niklas SWE 2078 Helsingborgs SS 3.5 20.5 13.5
37 Ollén Martin SWE 2055 Limhamns SK 3.5 20.0 13.0
38 Nilsson Patrik SWE 2194 Helsingborgs SS 3.5 19.5 12.5
39 Stray Gunnar NOR 2050 Moss 3.5 19.0 13.0
40 Rosell Tomas SWE 2165 Helsingborgs ASK 3.5 19.0 12.0
41 Bengtsson Jessica SWE 1946 SS Manhem 3.5 18.5 12.0
42 Vrbanac Damir SWE 1984 Bosanska Krajina-Mladost 3.5 17.5 12.0
43 Koski Viljo SWE 1872 Lidköpings SS 3.5 17.0 12.0
44 Blomström Lars SWE 2219 Örebro SS 3.5 17.0 11.0
Lindström Reine SWE 1963 SA Mark 3.5 17.0 11.0
46 Brzezinski Adam SWE 2148 Oves SK 3.5 16.5 9.5
47 Thomasson Staffan SWE 1976 Åstorps SS 3.5 16.0 11.5
48 Lönn Joakim SWE 1986 Harplinge SS 3.0 20.0 14.5
49 Karlsson Robin SWE 1959 En Passant Svedala 3.0 20.0 13.0
50 Kenani Dariush SWE 2068 SS Manhem 3.0 20.0 12.5
51 Sandström Anders SWE 2056 SK Mumien 3.0 19.0 12.5
52 Göransson Martin SWE 1964 Värnamo SS 3.0 18.5 12.5
53 Madebrink Lars SWE 2267 SK Kamraterna 3.0 18.5 12.0
54 Andersson Thorbjörn SWE 1957 Harplinge SS 3.0 18.5 11.5
55 Blomqvist Sven SWE 2038 Västerviks ASK 3.0 17.0 12.5
56 Agovic Seifo SWE 1763 Helsingborgs ASK 3.0 16.5 11.5
Tuomainen Felix SWE 1815 SK Rockaden 3.0 16.5 11.5
58 Karlsson Anders SWE 1983 En Passant Svedala 3.0 16.5 11.0
59 Segerberg Tomas SWE 2005 SS Manhem 3.0 16.5 10.5
60 Svedberg Hans SWE 1986 Örgryte SK 3.0 16.0 11.0
61 Zejak Branislav SWE 1680 Falkenbergs SK 3.0 14.5 9.0
62 Karlsson Ulf SWE 1996 Limhamns SK 3.0 13.0 8.0
63 Cardilin Tim SWE 1919 Halmstads SS 2.5 21.0 13.5
64 Broman Finn SWE 1915 Limhamns SK 2.5 20.5 13.0
65 Linusson Lasse SWE 2052 Burgsvik Alva SK 2.5 20.0 13.5
Magelius Olof SWE 1932 Harplinge SS 2.5 20.0 13.5
67 Kirppo Ronny SWE 1940 Limhamns SK 2.5 20.0 12.5
68 Råvik Andreas SWE 1915 Vaggeryds SK 2.5 19.0 12.5
69 Tjärnemo Jonas SWE 1795 Limhamns SK 2.5 18.5 13.0
70 Pistol Mats-Erik SWE 1886 Oves SK 2.5 18.0 11.5
71 Mörling Joakim SWE 1997 Limhamns SK 2.5 17.5 12.0
72 Johansson Johnny SWE 1884 Halmstads SS 2.5 17.0 11.0
73 Valle Lorenzo SWE 1770 Emmaboda SS 2.5 16.5 11.0
74 Bjureblad Martin SWE 1333 Götaverkens SK 2.5 16.0 10.5
75 Fransson Stefan SWE 1826 Oskarshamns SS 2.5 15.5 11.0
Frånberg Bengt SWE 1715 Hässleholms SK 2.5 15.5 11.0
77 Szumniak Jedrzej SWE 1643 Lunds ASK 2.5 15.5 10.0
78 Hogeman Joel SWE 1579 Limhamns SK 2.5 15.0 10.0
79 Karlsson William SWE 1510 Falkenbergs SK 2.5 14.5 10.0
80 Olsson Torgny SWE 1752 En Passant Svedala 2.5 14.5 9.5
Andersson Jan SWE 1744 Ervalla SS 2.5 14.5 9.5
82 Khilberg-Tran Jimmy SWE 1488 Värnamo SS 2.5 14.0 9.5
83 Wahlström Joakim SWE 1760 Malmö AS 2.5 14.0 9.0
84 Nilsson Fredrik SWE 1378 Varbergs SK 2.5 13.5 9.0
85 Ekberg Jacob SWE 1650 Östersunds SS 2.5 13.0 9.0
86 Pantzar Milton SWE 1785 Täby SK 2.0 20.0 13.5
87 Svorono Gabriel SWE 1836 SS Manhem 2.0 19.0 12.5
Hansen Anders SWE 1752 Harplinge SS 2.0 19.0 12.5
89 Sjödahl Sten SWE 1886 Oves SK 2.0 18.5 12.5
90 Ng Klemens SWE 1775 Örgryte SK 2.0 18.0 13.0
91 Sundeby Johan SWE 1798 Värnamo SS 2.0 17.0 12.0
92 Svensson Daniel SWE 1741 Halmstads SS 2.0 16.0 11.5
93 Wallenås Daniel SWE 1690 Alingsås SS 2.0 15.0 10.0
94 Gajic Bozur SWE 1754 Oskarshamns SK 2.0 15.0 9.5
95 Öjerskog Bertil SWE 1521 Klippans SK 2.0 13.5 9.5
96 Lindblad Björn SWE 1688 SK Kamraterna 2.0 11.0 7.5
97 Ahlqvist Erik SWE 1639 Kungsbacka SK 1.5 19.0 12.5
98 Hall Simon SWE 1408 Örgryte SK 1.5 16.0 10.5
99 Stark Ingvar SWE 1757 Uddebo SK 1.5 15.0 10.0
100 Wihlborn Bengt SWE 1843 Växjö SK 1.5 13.5 9.5
101 Björck Per SWE 1588 Harplinge SS 1.5 13.0 8.5
102 Myrenfors Stefan SWE 1591 Helsingborgs SS 1.5 12.5 9.0
103 Nordqvist Jörgen SWE 1998 SK Rockaden 1.0 17.0 11.0
104 Barkman Rolf SWE 1870 Hjo SK 1.0 13.0 9.0
Olsson Sven SWE 1480 Skomberga ASS 1.0 13.0 9.0
106 Fransson Pia SWE 1426 Limhamns SK 1.0 12.0 8.5
107 Kolobaric Ivan SWE 1481 Klippans SK 1.0 12.0 8.0
108 Strannabjer-Melin Rasmus SWE 1471 Varbergs SK 1.0 11.5 7.5
109 Wall Mats SWE 1400 Säffle SK 1.0 11.0 7.0
110 Nilsson Clas-Erik SWE 1526 Halmstads SS 0.5 11.0 7.0
111 Jönsson Ambjörn SWE 2163 Växjö SK 0.0 12.0 8.0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Resultat rond 6

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 3 GM Berg Emanuel 2597 1 – 0 IM Sjödahl Pontus 2498 6
2 5 GM Brynell Stellan 2553 1 – 0 IM Haugli Petter 2288 14
3 15 Fransson Peter 2282 4 0 – 1 4 GM Hector Jonny 2601 2
4 7 GM Åkesson Ralf 2490 4 1 – 0 4 Olofsson Dolk Mattis 2205 24
5 21 Fransson Percy 2216 4 0 – 1 4 FM Frisk Kockum Anton 2406 8
6 9 FM Johansson Linus 2405 4 1 – 0 4 Ask Josef 2167 28
7 44 Lyngsjö Håkan 2048 4 0 – 1 4 Lindgren Philip 2368 12
8 11 FM Fries Nielsen Niels Jörgen 2398 ½ – ½ 4 Wiander Michael 2118 32
9 25 Rydström Tom 2196 0 – 1 GM Hillarp-Persson Tiger 2575 4
10 34 Svensson Anders 2103 0 – 1 IM Ziegler Ari 2402 10
11 17 Kumar Rahul 2253 0 – 1 Fransson Angelina 2066 38
12 43 Stray Gunnar 2050 0 – 1 Holst Conny 2241 18
13 55 Källerholm Pär 1974 ½ – ½ Fransson Patrick 2215 22
14 1 GM Carlsson Pontus 2639 3 1 – 0 3 Blomqvist Sven 2038 45
15 13 FM Lundin Jan 2330 3 1 – 0 3 Lönn Joakim 1986 50
16 52 Vrbanac Damir 1984 3 ½ – ½ 3 Blomström Lars 2219 20
17 23 Lindhe Magnus 2212 3 1 – 0 3 Karlsson Anders 1983 53
18 27 Aira Johannes 2182 3 1 – 0 3 Göransson Martin 1964 56
19 60 Bengtsson Jessica 1946 3 ½ – ½ 3 Åström Lars 2095 35
20 36 Silfverström Niklas 2078 3 ½ – ½ 3 Lindström Reine 1963 57
21 66 Berglind Axel 1905 3 1 – 0 3 Kenani Dariush 2068 37
22 40 Ollén Martin 2055 3 ½ – ½ 3 Sivhed Johan 1901 67
23 76 Agovic Seifo 1763 3 0 – 1 3 Harrén Mats 2054 41
24 19 Arnelind Mikael 2234 1 – 0 Kirppo Ronny 1940 61
25 62 Magelius Olof 1932 0 – 1 Nilsson Patrik 2194 26
26 29 Rosell Tomas 2165 1 – 0 Cardilin Tim 1919 63
27 65 Råvik Andreas 1915 0 – 1 Brzezinski Adam 2148 31
28 75 Fransson Stefan 1826 0 – 1 Wahlström Lennart 2109 33
29 42 Linusson Lasse 2052 0 – 1 Koski Viljo 1872 71
30 46 Segerberg Tomas 2005 ½ – ½ Tuomainen Felix 1815 77
31 102 Karlsson William 1510 0 – 1 Thomasson Staffan 1976 54
32 74 Svorono Gabriel 1836 2 0 – 1 2 Madebrink Lars 2267 16
33 78 Sundeby Johan 1798 2 0 – 1 2 Sandström Anders 2056 39
34 48 Mörling Joakim 1997 2 ½ – ½ 2 Tjärnemo Jonas 1795 79
35 80 Pantzar Milton 1785 2 0 – 1 2 Karlsson Ulf 1996 49
36 86 Hansen Anders 1752 2 0 – 1 2 Svedberg Hans 1986 51
37 89 Svensson Daniel 1741 2 0 – 1 2 Karlsson Robin 1959 58
38 91 Wallenås Daniel 1690 2 0 – 1 2 Andersson Thorbjörn 1957 59
39 64 Broman Finn 1915 2 ½ – ½ 2 Szumniak Jedrzej 1643 95
40 68 Pistol Mats-Erik 1886 2 ½ – ½ 2 Hogeman Joel 1579 99
41 93 Zejak Branislav 1680 2 1 – 0 2 Sjödahl Sten 1886 69
42 70 Johansson Johnny 1884 2 ½ – ½ 2 Nilsson Fredrik 1378 111
43 82 Valle Lorenzo 1770 1 – 0 2 Öjerskog Bertil 1521 101
44 110 Bjureblad Martin 1333 1 – 0 Wihlborn Bengt 1843 73
45 96 Ahlqvist Erik 1639 0 – 1 Wahlström Joakim 1760 83
46 84 Stark Ingvar 1757 0 – 1 Ekberg Jacob 1650 94
47 108 Hall Simon 1408 0 – 1 Olsson Torgny 1752 87
48 88 Andersson Jan 1744 1 – 0 Myrenfors Stefan 1591 97
49 90 Frånberg Bengt 1715 1 – 0 Björck Per 1588 98
50 72 Barkman Rolf 1870 1 0 – 1 Khilberg-Tran Jimmy 1488 107
51 103 Kolobaric Ivan 1481 1 0 – 1 1 Ng Klemens 1775 81
52 104 Olsson Sven 1480 1 0 – 1 1 Gajic Bozur 1754 85
53 109 Wall Mats 1400 1 0 – 1 1 Lindblad Björn 1688 92
54 105 Strannabjer-Melin Rasmus 1471 ½ ½ – ½ ½ Nordqvist Jörgen 1998 47
55 100 Nilsson Clas-Erik 1526 ½ 0 – 1 0 Fransson Pia 1426 106
56 30 Jönsson Ambjörn 2163 0 0 ej inlottad